Své o tom ví František Šenk, který je vinou úrazu z mládí upoután na invalidní vozík. „Opava je relativně vstřícné město k vozíčkářům a handicapovaným, i když se zde pochopitelně najdou místa, kam se tito lidé nedostanou. Paradoxně jedním z nich je například známý hotel Koruna, kam se bez cizí pomoci a včasného ohlášení nedostanu, protože vchod lemuje několik schodů," popisuje vlastní zkušenost František Šenk.

Dostat se do hotelu však není snadné ani pro návštěvníky o berlích.

Další komplikací je poměrně malý počet parkovacích míst určených pro handicapované, ti tak raději ze strachu, že ve městě nezaparkují, volí cestování městskou hromadnou dopravou, ta je naopak v Opavě k těmto lidem velmi vstřícná.

Dobře dostupné jsou ve slezské metropoli také úřady, kterým navíc bezbariérovost ukládá zákon. „Obecným problémem jsou hospody a restaurace. Pokud se chce člověk v Opavě dobře najíst, tak na vozíčku příliš na výběr nemá a to je škoda," dodává František Šenk.

Co se týče peněžních ústavů, jsou často bezbariérové, jako například v případě ČSOB, konkurenční Air Bank má u vstupu jeden schod a UniCredit Bank v Ostrožné ulici je pro vozíčkáře naprosto nedostupná.

Jaké to je žít v Opavě 
s invalidním vozíčkem?

Opava se chlubí tím, že má všechny autobusy nízkopodlažní, stejně jako dvě třetiny trolejbusů. Ovšem jsou všechny zastávky takové, že na nich může handicapovaný vystoupit? V pražském metru ve stanici Invalidovna lidé na vozíku nevystoupí.

Pokud se chtějí Opavané podobně nepříjemnému zážitku vyvarovat, měli by pozorně sledovat, zda spoj, na který čekají, je upraven 
na přepravu handicapovaných, a jestli na zastávce, kde chtějí vystoupit, budou potřebovat pomoc kolemjdoucích.

František Šenk zná Opavu velmi dobře. Kvůli menšímu počtu parkovacích míst pro handicapované nyní raději jezdí městskou hromadnou dopravou.

František Šenk zná Opavu velmi dobře. Kvůli menšímu počtu parkovacích míst pro handicapované nyní raději jezdí městskou hromadnou dopravou. foto: Deník/Petr Večeřa

Dopravní podnik chce být vstřícný 
k postiženým. Chystá netradiční jízdu

Velmi nepříjemnou zkušenost má za sebou celá řada vozíčkářů, kteří v Opavě narazili na zastávku, ze které se vlastními silami nemohli dostat.

„Vnímáme tento problém, a proto plánujeme speciální jízdu, na kterou si přizveme lidi s postižením, aby nám řekli, co přesně by ocenili, aby se změnilo," prozradil mluvčí Městského dopravního podniku v Opavě Jaromír Šimánek s tím, že inspekční cestu by mohl absolvovat také Josef Stiborský, náměstek primátora, který je nevidomý.

„Dopravní podnik mi sám tuto možnost nabídl a já ji přijal, z vlastní zkušenosti vím, že je rozhodně co zlepšovat," dodal k tématu František Šenk. Přesto stále platí, že cestovat po Opavě bez kratší přípravy může být pro lidi s postižením složité.

„Musím říct, že aniž bych si například na internetu zjistil, zda je konkrétní spoj uzpůsobený pro vozíčkáře, bych jen tak necestoval. Naštěstí jsou tyto informace pro každého snadno dostupné. Z vlastní zkušenosti musím ale dodat, že například zastávka u Kauflandu je pro vozíčkáře naprosto nevhodná, a kdo to neví, bude nemile překvapen," upozorňuje František Šenk.

V únoru by se však situace mohla začít obracet k lepšímu, když navíc sám ředitel dopravního podniku Jaromír Walaski označil přepravu handicapovaných za jednu ze svých priorit. MDPO se aktuálně chlubí vysokým počtem nízkopodlažních vozů.

České dráhy mohou přepravu vozíčkářů odmítnout

Když se slavnostně zahajovala jízda rychlíku z Prahy do Opavy, byla to velká věc. Málokdo si však tehdy uvědomoval, že vlak není určen pro cestující na vozíčku. „Máme sice 21. století, ale to se v tomto případě bohužel nekonalo," glosoval situaci trefně František Šenk.

Po urgencích se však situace změnila a od konce minulého roku je možné služeb, tohoto rychlíku využít třeba i na vozíčku. Ovšem je třeba dopředu dopravní společnosti nahlásit, že chcete využít jejich služeb a musíte doufat, že společnost vaši žádost o přepravu neodmítne!

„Plánovali jsme tehdy výlet na nově otevřené mošnovské letiště, bohužel den před odjezdem se mi České dráhy omluvily, že přepravu vzhledem k poruše používané soupravy, kterou musí nahradit jinou, bariérovou, nemohou potvrdit," vypráví František Šenk o svém nedávno prožitém zážitku.

Omezení tedy na handicapované čekají prakticky všude a je otázkou zodpovědného přístupu, zda se bude situace i nadále měnit k lepšímu.

Dobrým příkladem může být Obchodní centrum Breda, kde vzniklo několik obchodů, z nichž drtivá většina je bezbariérová, stejně jako například multikino, ve kterém mají lidé na vozíčku vyhrazená speciální místa. Přesto i v této moderní stavbě najdete několik zbytečných komplikací, které invalidům ztrpčují život.

Počínaje venkovním posezením, od kterého vozíčkáře dělí dva nepřekonatelné schody, které by zřejmě nebylo tak těžké v jednom místě nahradit nájezdovou rampou. A konče například nemožností využít jednu z prodejen, kdy bezbariérovosti stojí v cestě takzvaný „jednotný vzhled prodejen".

Petr Večeřa