Po měsících klidu celý případ dost možná dospívá ke zdárnému konci. Policisté totiž před nedávnem vzali do vazby šestadvacetiletého muže ze Skřipova, který má být hlavním podezřelým.

Naše redakce se vydala do obce nedaleko Hradce nad Moravicí a ptala se místních lidí, jestli i po roce je vražda poštovní úřednice stále tématem číslo jedna. Ta měla být ubita kamenem nebo kladivem.

„Stalo se to přesně 30. září. Na ten den nikdy nezapomenu a spousta dalších lidí nejspíš také ne," upřesnila nám jedna z prodavaček skřipovské samoobsluhy, Lenka Zvalená.

Podle její kolegyně Marie Hoppové je horší atmosféra v obci skutečně stále patrná: „Určitým způsobem to pořád vnímáte. Lidé si tolik nedůvěřují. Hlavně poté, co vyšlo najevo, že vrahem je nejspíš jeden z místních. Večer a v noci venku potkáte málokoho. Rodiče nepouštějí děti ven. Už tu není tak živo."

Pachatel měl jet v drogách

Skutečnost, že vrahem je s zřejmě jeden z obyvatel Skřipova, místní ještě víc zneklidnilo. „Když jsem se dozvěděla, koho policie zadržela, byla jsem v šoku. Rozhodně bych to na něho netipovala. Sama tak trochu pochybuju, že by to udělal zrovna on.

Bydlí na okraji obce a od pošty to má k sobě domů celkem daleko. Nechápu, jak by si ho nikdo nemohl všimnout," prozradila nám jedna mladá maminka s kočárkem, která si ovšem nepřála zveřejnit jméno, a vzápětí narazila na to, že údajný pachatel obvinění z vraždy odmítá: „Jeho rodina je z toho dost zdrcená. Staví se za něho a s obviněním nesouhlasí."

Pokud se místních zeptáte, zda na tomto mladíkovi shledali něco podezřelého, téměř všichni se shodli, že měl co do činění s drogami. „Všeobecně se to o něm vědělo. Podle mého se však nejednalo o tvrdé drogy. Aspoň si to tedy myslím. Stoprocentně pěstoval trávu. Jestli jel i v něčem horším, to nevím," dodala mladá žena.

Znala oběť svého vraha?

Třebaže si Skřipovští nechtěli připustit, že by vrah či vrahové pocházeli přímo z obce, pachatel svou oběť nejspíš znal. Mínil to i Václav Žídek, jenž sice bydlí v nedalekých Jakubčovicích, ale povědomí o dění ve Skřipově má velmi dobré.

„Nejde mi do hlavy, jak se v pět hodin odpoledne mohllo stát něco takového a nikdo si ničeho nevšiml. Když by mi k přepážce vlezl neznámý a podezřelý člověk, určitě bych se nějak bránil a zkoušel vzbudit rozruch. Podle mého oběť vraha znala," vysvětloval.

I když to vedoucí místní pobočky a matce dvou dětí život nevrátí, místní by si přáli, aby pachatelem byl někdo jiný než obyvatel Skřipova. „Nedůvěru mezi lidmi to jenom zvětšuje. Byl bych rád, kdyby se tento případ vyřešil co nejrychleji a skutečný vrah byl dopaden a řádně potrestán. Celou obec tento odporný čin poznamenal. Bylo by skvělé, kdybychom si žili klidně jako dřív," doufal muž ve středních letech, jenž také nechtěl být jmenován.

Obrátili jsme se i na skřipovského starostu Radima Čecha, jenže ani on nějaké další podrobnosti neposkytl. „Nerad bych se k celé věci vyjadřoval. Moc informací k dispozici nemám a zadrženého jsem neznal," uzavřel hlavní představitel obce.

Petr Dušek