Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vřesina oslaví 740 let

Vřesina - Obec Vřesina u Hlučína se rozkládá po úbočích údolní kotliny potoku Bečva v Hlučínské pahorkatině v nadmořské výšce 240 - 276 metrů. Nachází se v okrese Opava 6 km severně od Hlučína.

28.8.2010
SDÍLEJ:

Smysl pro humor místním lidem rozhodně neschází.Foto: archiv obce Vřesina

Co je ale nejpodstatnější pro nastávající víkend, je to, že zde v sobotu 28. srpna od 14 hodin vypuknou oslavy výročí obce.

První zmínka o Vřesině - v některých pramenech uváděné jako Mezina – pochází již z roku 1270, což z ní činí jednu z nejstarších vesnic Hlučínska. Jak už název napovídá, je odvozen od faktu, že se zde hojně vyskytuje vřes.

Od 15. století náležela k benešovskému panství, ale již zakrátko, v polovině následujícího roku, se stala součástí panství hlučínského. Roku 1742 Marie Terezie ztratila v důsledku prohrané bitvy u Molvic rozhodující část Slezska. Vratislavským a berlínským mírem získal pruský král Fridrich II. 88% Slezska ( 40 182 km² ) až k řece Opavě včetně 44 obcí na Hlučínsku.

Obyvatelstvo si ale houževnatě udržovalo vědomí sounáležitosti s Moravou. Roku 1760 statek ve Vřesině koupil hrabě František Leopold Lichnovský a připojil jej natrvalo k panství Chuchelná. Ten poté v majetku rodu Lichnovských zůstal až do 20. let 20. století.

Po pozemkové reformě se novým majitelem stal statkář Jan Klimeš. Na počátku minulého století Vřesina měla 506 obyvatel a 70 domů. 4. listopadu 1923 kněz Josef Nejedlý a učitel Josef Švejnoha založili ve Vřesině Jednotu Čsl. Orla. Ta sehrála důležitou roli v oblasti kulturní, společenské a jazykové.

Jednota pořádala veřejná cvičení s nářadím a několikrát ročně ochotnická divadelní vystoupení. Tato činnost napomáhala ke zvládnutí českého jazyka tím, že se herci učili číst česky. O rok později se Josef Nejedlý stává prvním farářem ve Vřesině.

Psal se rok 1993 a obec již disponuje počtem obyvatel 1270 a množstvím domů 316. To byl jen jeden krátký pohled do historického průběhu vzniku a bytí této půvabné vesničky.

Radíme však všem, aby se s tímto nespokojili a osobně již tuto sobotu od 14 hodin se zúčastnili v centru obce oslav. Mimo jiné zde dojde k představení knihy o Vřesině, ale součástí bude samozřejmě i další bohatý doprovodný program.

Organizátoři se rozhodli také zahrát si i na tajnůstkáře a pro všechny návštěvníky a zájemce si připravili záhadné podvečerní překvapení. Pokud vás tedypřepadne o víkendu neodolatelná zvědavost či prostě jen chuť slavit a nemáte to do Vřesiny daleko, není nad čím váhat.

Tomáš Pustka

28.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení