VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vši ve školách a školkách? Pravidelný boj

Měří zhruba tři milimetry, mají ploché tělíčko, krátké silné nohy a malou hlavu. Tak lze ve zkratce popsat vši, se kterýma pravidelně bojují jak rodiče dětí, tak školy a školky na Opavsku. S výskytem vší má zkušenosti například matka, jejíž dcera navštěvuje jednu z opavských základních škol.

8.10.2017
SDÍLEJ:

Rodiče pravidelně kontrolují hlavy svých dětí. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„Od první do třetí třídy se vši řešily neustále, bylo to pořád dokola. Poctivě jsem dceři umývala vlasy šamponem, vyčesávala je, ale evidentně tak nečinili všichni rodičové. Pak už jsem to řešila přímo s učitelkou s tím, že pokud se situace nezmění, zavolám na hygienu,“ vypráví žena, která si nepřála zveřejnit své jméno, ale redakce jej zná.

„Ve čtvrté třídě to bylo v pohodě. A sotva začal další školní rok, jsou ve třídě vši znovu. Hygiena zřejmě některým rodičům nic neříká, skutečně to nechápu,“ doplnila. Jak potvrdila krajská hygienička Helena Šebáková, zbavit děti vší je povinnost rodičů, nikoliv školy.

„Pokud zákonný zástupce nespolupracuje, může jej ředitel školy vyzvat, aby se osobně zúčastnil projednání, popřípadě informovat příslušný orgán sociální péče,“ uvedla s tím, že v současné době je situace co do výskytu vší na Opavsku klidná. V každém případě se vši ve školách a školkách pravidelně objevují.

„Vši se občas vyskytují asi dvakrát až čtyřikrát za rok, vždy v ojedinělých případech. Od září jsme žádné hlášení od rodičů nezaznamenali. Pokud rodič nahlásí, píšeme na nástěnku, že se vši vyskytly,“ vysvětluje ředitelka Mateřské školy Hlučín Severní Kateřina Boková. Zmínila také, že při zjištění výskytu živých lezoucích vší ve vlasech je třeba neprodleně aplikovat účinný přípravek a sanovat prostředí v bytě.

„Zákonní zástupci musí dětem prohlížet hlavu, učitelky k tomu nemají oprávnění,“ podotkla. Při výskytu vší v Mateřské škole Sedmikrásky v Opavě, jak redakci řekla tamní ředitelka Eva Matušková, mimo jiné dezinfikují prostředí, hračky a perou povlečení všech dětí. Pravidelný výskyt vší u žáků potvrdil také ředitel Základní školy Vrchní v Opavě Roman Podzemný.

„Vši se objevují pravidelně. Kontaktujeme rodiče, kteří by měli děti nechat doma. Některým dětem, kde by to mohl být finanční problém, poskytujeme přípravky na odvšivení,“ uvedl Podzemný, podle kterého výskyt vší ve škole snížil zákaz mobilních telefonů. „Děti nesedí u mobilu s hlavami u sebe, a tak se vši nerozmnožují,“ poznamenal. Vši se čas od času objeví také na Základní škole Edvarda Beneše v Opavě.

„Bývá to u menších dětí. Informujeme rodiče, včetně návodu, opatření a doporučených přípravků. Na lístku je pak návratka, kde rodič podepíše, že dítě zkontroloval a odvšivil. Většina rodičů okamžitě funguje,“ řekla zástupkyně školy Simona Horáková.

Autor: Veronika Schindlerová

8.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení