„Od první do třetí třídy se vši řešily neustále, bylo to pořád dokola. Poctivě jsem dceři umývala vlasy šamponem, vyčesávala je, ale evidentně tak nečinili všichni rodičové. Pak už jsem to řešila přímo s učitelkou s tím, že pokud se situace nezmění, zavolám na hygienu,“ vypráví žena, která si nepřála zveřejnit své jméno, ale redakce jej zná.

„Ve čtvrté třídě to bylo v pohodě. A sotva začal další školní rok, jsou ve třídě vši znovu. Hygiena zřejmě některým rodičům nic neříká, skutečně to nechápu,“ doplnila. Jak potvrdila krajská hygienička Helena Šebáková, zbavit děti vší je povinnost rodičů, nikoliv školy.

„Pokud zákonný zástupce nespolupracuje, může jej ředitel školy vyzvat, aby se osobně zúčastnil projednání, popřípadě informovat příslušný orgán sociální péče,“ uvedla s tím, že v současné době je situace co do výskytu vší na Opavsku klidná. V každém případě se vši ve školách a školkách pravidelně objevují.

„Vši se občas vyskytují asi dvakrát až čtyřikrát za rok, vždy v ojedinělých případech. Od září jsme žádné hlášení od rodičů nezaznamenali. Pokud rodič nahlásí, píšeme na nástěnku, že se vši vyskytly,“ vysvětluje ředitelka Mateřské školy Hlučín Severní Kateřina Boková. Zmínila také, že při zjištění výskytu živých lezoucích vší ve vlasech je třeba neprodleně aplikovat účinný přípravek a sanovat prostředí v bytě.

„Zákonní zástupci musí dětem prohlížet hlavu, učitelky k tomu nemají oprávnění,“ podotkla. Při výskytu vší v Mateřské škole Sedmikrásky v Opavě, jak redakci řekla tamní ředitelka Eva Matušková, mimo jiné dezinfikují prostředí, hračky a perou povlečení všech dětí. Pravidelný výskyt vší u žáků potvrdil také ředitel Základní školy Vrchní v Opavě Roman Podzemný.

„Vši se objevují pravidelně. Kontaktujeme rodiče, kteří by měli děti nechat doma. Některým dětem, kde by to mohl být finanční problém, poskytujeme přípravky na odvšivení,“ uvedl Podzemný, podle kterého výskyt vší ve škole snížil zákaz mobilních telefonů. „Děti nesedí u mobilu s hlavami u sebe, a tak se vši nerozmnožují,“ poznamenal. Vši se čas od času objeví také na Základní škole Edvarda Beneše v Opavě.

„Bývá to u menších dětí. Informujeme rodiče, včetně návodu, opatření a doporučených přípravků. Na lístku je pak návratka, kde rodič podepíše, že dítě zkontroloval a odvšivil. Většina rodičů okamžitě funguje,“ řekla zástupkyně školy Simona Horáková.