Přinesly si ze školky vši. V té chvíli začal kolotoč. Převlíkání postelí a nákup speciálních prostředků v lékárně, které však bohužel nezabíraly. Nezbývalo než parazity z vlasů vybírat ručně. To jsou zkušenosti třicetiletémaminkydvou dětí z Malých Hoštic.

Zvyšující se výskyt vší u dětí rozhodně není problémem jen několika posledních měsíců. Jak se shodují lékárníci, tento pozvolný trend je viditelnýmožnáuždva roky. Skutečnost, že počet setkání s tímto nepříjemným parazitem se opravdu zvýšil rovněž na Opavsku, potvrdila také dětská lékařka Dagmar Štverkováz Opavy-Kylešovic.„Určitě je tady více vší. Ze strany rodičů se jednáodost choulostivé téma.

Nevšichni se s tímto problémem svěří. Mají pocit, že to bude spojováno se špatnou hygienou. Kolikrát se nám stává, že rodiče přijdou až s následky, tedy poškrábanou kůží,“ vysvětluje Štverková, která se domnívá, že více než na lékaře se v této záležitosti obracejí rodiče na lékárníky. „Existuje spousta přípravků, které si mohou lidé koupit. Pojišťovna je nehradí,“ zmínila Štverková.

Upozornila také na to,že vši nemají nic společného se sociálními skupinami. To, že výskytvší se poslední dva roky zvyšuje, uvedla vedoucí lékárny Poliklinika Božena Švajdová. „Výskyt vší je velmi častý,“ potvrdila Švajdová s tím, že firmy vyrábějící potřebné prostředky se o to zajímají. Také ona zmínila fakt, že nejde o přenos sociální.

„Jako lékárníci absolvujeme různé přednášky a školení, takže jsme všichni samozřejmě schopni poradit,“ dodala. Jedna z lékárnic v Hradci nad Moravicí, kterásinepřálauvéstjméno,se nechala slyšet, že na tento problém existuje spousta přípravků, například nejrůznější šampony či spreje.

„Nakaždém přípravku je přesně napsáno, jak semápoužít, takže s tím nebývá problém. Trend vyššího výskytu vší je rok, možná i déle,“ zmínila lékárnice. Podle vedoucí opavské lékárny u divadla Anny Slané je vysoký výskyt vší způsoben také ročním obdobím.

„Mám pocit, že se to přes léto zvyšuje, je jiná koncentrace dětí. Vši jsou těžko zlikvidovatelné, rychle si zvyknou na hubící prostředky,“ řeklaSlanáastejnějakojejí kolegyně zmínila, že vzhledem k množství volně prodejnýchpřípravkůa zkušenostem lékárníků není návštěva lékaře většinou nutná.