Hledal v kontejneru na elektroodpad kabel k počítači. Alespoň to tedy tvrdil přivolané policejní hlídce. Příběh se odehrál před pár dny na Solné ulici v Opavě.

„Strážníci jednatřicetiletého muže z Opavy vyzvali k podání vysvětlení. Dovnitř se dostal jednoduše, protože na uzávěru byla technická závada. Jelikož se dotyčný tímto dopustil protiprávního jednání, operátorka městské policie prověřila, zda nebyl v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán za obdobný majetkový čin, což lustrace nepotvrdila,“ vysvětluje tisková mluvčí Městské policie Opava Petra Wittek Stonišová.

Dále byl podle jejích slov proveden opis v evidenci přestupků a ani tam neměl žádný záznam. „Proto mu byla za přestupek proti majetku uložena pokuta ve výši 300 korun,“ řekla.

Jak se redakci podařilo zjistit, případ, kdy zloděj kradl z kontejneru, se objevil také v květnu. Tehdy se rodina snažila ukrást obnošené šatstvo. Jeden z mužů vlezl do kontejneru a začal vytahovat sáčky s oblečením. Někdo si ho však všiml a vše nahlásil na městskou policii. Zloděj tak nestihl nic odcizit.

„Hlídka byla na místě dřív, než ke krádeži došlo. Celý incident jsme nahlásili organizaci, která je vlastníkem kontejneru,“ řekla k případu Stonišová a dodala, že ve chvíli, kdy člověk vhodí do kontejneru jakýkoliv odpad, stává se majetkem města či jiného vlastníka popelnice a jedná se tudíž o krádež.

„Dříve byly krádeže z kontejnerů častější. Ale poté, co se tento problém medializoval a lidé zjistili, že se jedná o krádež, tak podobných případů ubylo,“ dodala.

ZLODĚJI UKRADNOU 600 TUN PAPÍRU ROČNĚ

V Opavě si zloději papíru nakradou tolik, že to sráží dolů celková čísla vytříděného odpadu. A nepomůže ani rostoucí množství plastů a skla. Taková jsou slova provozně-technického náměstka Technických služeb Opava Martina Giráška.

„Bohužel i my se setkáváme s nešvarem rozšířeným v téměř všech městech České republiky, a totiž masivním vybíráním papíru z kontejnerů pro tříděný odpad, a to určitými skupinami obyvatelstva. Pokles v hmotnosti tříděného odpadu je způsoben právě masovým vybíráním kontejnerů s papírem.

V Opavě jej odhadujeme zhruba na 600 tun ročně,“ popisuje Girášek a zdůrazňuje, že všeobecně jakýkoliv odpad odložený občanem do kontejneru se stává majetkem příslušného města.

„Následné vybíraní kontejnerů jednotlivými občany či skupinami je tedy krádeží. Množství papíru vytříděného do modrých kontejnerů, jak již bylo uvedeno, klesá v celé České republice,“ pokračuje Girášek.

INSTALUJÍ FOTOPASTI

Někde podle něj vybírají kontejnery bezdomovci. „Ti však berou papír do tašek a jdou si do sběrny pro pár drobných. Organizované krádeže se začínají objevovat v poslední době,“ nechal se slyšet Girášek.

Jak dále zmínil, když policisté zloděje při vybírání kontejnerů přistihnou, řeší věc jako krádež. „Dle našich informací poté zjišťují, jestli už byl za nějaký majetkový delikt trestán. Pokud ano, bez ohledu na hodnotu kradených věcí se jedná o trestný čin. Úspěšnost vyřešení těchto případů je však malá.

I když dostane městská policie oznámení, že se u jejich kontejnerů něco podobného děje, než přijede hlídka, zloději jsou pryč,“ podotkl.

Jedním z nástrojů boje proti tomuto nešvaru podle něj mohou být a jsou takzvané fotopasti. „Ty jsou instalovány na místa, kde dochází ze strany občanů k porušování obecní vyhlášky, a to tím, že na tato místa například odkládají kusový objemný odpad, který tam nepatří, čímž zakládají černou skládku.

Nebo tam, kde dochází k masívnímu vybíraní kontejnerů na separovaný sběr,“ doplnil Girášek.

NĚKDE POPELNICE DEVASTUJÍ

Zatímco v Opavě je vykrádání kontejnerů poměrně častou záležitostí, v menších městech a obcích k němu téměř nedochází. „S krádežemi z kontejnerů jsme se zatím v Hradci nad Moravicí nesetkali. Ale máme zkušenosti s jejich devastací.

Asi před měsícem došlo k tomu, že nám někdo jeden kontejner zapálil a poničil tím i vedlejší budovu, takže škody byly velké,“ řekl starosta Hradce nad Moravicí Josef Vícha.

Ani starosta Vítkova Pavel Smolka nezaznamenal, že by byl v obci s vykrádáním kontejnerů s papírem nebo jiným odpadem problém. „Výkupní cena papíru není tak zajímavá, aby nám hromadně vybírali kontejnery na papír. Sklo ani plasty se nevykupují a elektroodpad je ve speciálních kontejnerech relativně dobře chráněn,“ vysvětlil Pavel Smolka.

Stejná situace vládne i v Hlučíně. „U papíru ani jiných komodit jsme krádeže nezaznamenali,“ uvedla Soňa Prášková z hlučínského odboru životního prostředí a komunálních služeb. I městská policie v Kravařích potvrdila, že k takovým krádežím u nich nedochází.

Azylový dům v Opavě. I tam lidé pomáhají.
Pomozte ocenit dobrovolníky

Veronika Schindlerová, Dominika Sladká