Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Opavsku se vybodovalo více než 700 řidičů

Za dobu existence bodového systému muselo v okrese na čas odevzdat svůj průkaz už více než 700 řidičů. Nejčastěji o body přicházeli kvůli nedodržení rychlosti.

6.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/ Jan Vrabec

Prvního července roku 2006 vešla v České republice v platnost novela zákona o silničním provozu, která s sebou přinesla i novinku v podobě bodového systému. Za jednotlivé přestupky, kterých se řidič dopustí, dostává body.

Pokud jich nasbírá dvanáct, přichází zabavení řidičského průkazu a roční zákaz řízení. V celé zemi už za tu dobu přišlo o svá oprávnění přes šedesát sedm tisíc řidičů. V okrese Opava to k 31. prosinci loňského roku bylo celkem sedm set dva řidičů. Teoreticky je jich tak každý měsíc vybodováno asi šest.

Jednoznačně mezi nejčastější přestupky patří nedodržení rychlosti. „Kromě toho se body nejvíce rozdávají za porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostními pásy, nedání přednosti v jízdě a za projetí křižovatky na červenou. Objevují se také případy, kdy řidič před jízdou požil alkohol nebo drogy," řekla referentka Oddělení dopravně správních agend v Opavě Renata Martináková.

Jakmile řidič dosáhne hranice dvanácti bodů, je povinen svůj řidičský průkaz odevzdat na příslušném úřadě. „V tomto případě pozbývá své řidičské oprávnění na dobu jednoho roku. Je to doba fixní a nejde nikterak krátit," sdělila.

S žebříčkem nejčastějších přestupků řidičů na Opavsku souhlasí také tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský. „Překračování povolené rychlosti je vidět nejvíce. V Opavě to bývá především v části ulice Vrchní, kde mnozí řidiči přikázanou třicítkou rozhodně nejezdí. Dále je to na silnici u Stříbrného jezera a takovou stálicí je obec Komárov.

Na opavských hlavních tazích, to znamená třeba na Olomoucké nebo Krnovské je rychlost v normě, spíše naopak se tam často tvořívají kolony. Mezi další nejčastější přestupky pak patří telefonování za jízdy, nezapnuté bezpečnostní pásy a špatný technický stav vozidla," uvedl.

Dobrou zprávou pro řidiče je jistě fakt, že o body nemusí jen přicházet, ale že mohou jejich počet zpátky navyšovat. Vše ale má svá pravidla.

„Systém Centrálního registru řidičů automaticky u každého řidiče, který má na svém kontě nějaký bod, kromě těch, kteří už dosáhli dvanácti, odečtou maximálně čtyři body. Podmínkou ale je, aby za rok od posledního spáchaného přestupku žádný jiný neudělal," potvrdila Renata Martináková.

Úřady přitom nemají žádnou povinnost hříšníky o počtu bodů informovat. Teprve až je řidič vybodován zcela, zašle mu příslušný orgán v místě jeho bydliště o ztrátě řidičského průkazu oznámení.

„To se mi nelíbí. Myslím, že vždy, když bych přišel o body, by mě měl úřad informovat a upozornit mě na to. Momentálně vlastně nevím, na čem jsem. Domnívám se, že jsem bez bodu, ale jistě to říci nemůžu. Nicméně o jiných lidech, kteří už byli vybodováni a o svůj řidičák tak přišli, vím," vyjádřil svůj neklid profesionální řidič Stanislav Fiala, který jezdí už třetím rokem nákladním vozem do Švýcarska.

„Jaký je systém v zahraničí, nevím, moc to nesleduji. Zatím jsem tam nikdy za žádný přestupek zastaven nebyl, platil jsem dohromady jen dvě pokuty za rychlost, a to tady, v Česku," dodal.

Počet bodů vám zjistí na Registru řidičů

Pokud si bude chtít řidič zjistit, zda už na svém kontě nějaké body má a případně kolik, musí se obrátit na Registr řidičů ve svém městě. Tam mu po předložení dokladu o totožnosti a za správní poplatek patnáct korun vydají výpis z jeho bodového hodnocení.

„Ten je možné získat také na pracovišti CZECHPOINT. Ty jsou v současné době rozšířeny na více než třech tisících místech, například na úřadech, vybraných pracovištích České pošty, zastupitelských úřadech nebo v kancelářích notářů," řekl vedoucí Odboru dopravy Městského úřadu Hlučín Robert Vitásek.

Stejně jako v Opavě jsou i tam mezi nejčastější přestupky řazeny vysoká rychlost, nezapnuté bezpečnostní pásy a držení telefonního přístroje za jízdy. „Podle odborného odhadu je každým rokem v Hlučíně vybodováno okolo dvanácti řidičů. K dnešnímu dni máme evidováno sto třináct osob, které dosáhly dvanácti bodů a o svůj řidičský průkaz tak přišly," uzavřel.

Body se rozdávají také v ostatních městech v okrese. „Od počátku bodového systému přišlo o řidičské oprávnění z důvodu dosažení dvanácti bodů už šedesát šest řidičů," sdělil vedoucí Oddělení dopravy ve Vítkově Zdeněk Adamec.

O něco méně jich evidují v Kravařích. „V současné době pozbylo svůj průkaz třicet devět řidičů s místem trvalého pobytu na území obce," uvedl tamní vedoucí Odboru dopravy Ivo Lasák.

Jak ve Vítkově, tak i v Kravařích jsou přestupky řidičů naprosto totožné s těmi opavskými a hlučínskými. Pásy, vysoká rychlost a telefonování, shodují se všichni vedoucí odborů.

Za co například můžete dostat body?

7 bodů: řízení vozidla bez příslušného řidičského oprávnění, řízení pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile nebo drog, odmítnutí orientační dechové zkoušky

6 bodů: předjíždění v případech, kdy je to zákonem zakázáno, řízení vozidla, pokud vám byl zadržen řidičský průkaz, otáčení se nebo jízda v protisměru

5 bodů: řízení vozidla v nevyhovujícím technickém stavu, nezastavení vozidla na signál, který to řidiči přikazuje (např. značka „Stop")

4 body: neumožnění chodci bezpečně přejít po přechodu, nedání přednosti v jízdě, řízení s jinou registrační značkou, než jaká byla vozu přidělena

3 body: telefonování za jízdy, překročení povolené rychlosti o 20 km/h v obci a o 30 km/h mimo obec

2 body: porušení povinnosti být připoután bezpečnostními pásy, nedovolená jízda po tramvajovém pásu, porušení povinnosti použít dětskou autosedačku při přepravě dítěte

1 bod: špatné osvětlení vozidla, neoprávněné využití vyhrazeného jízdního pruhu

Veronika Bernardová

Autor: Redakce

6.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
6

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Peníze. Ilustrační foto.

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení