Deset let funguje v České republice bodový systém, který mapuje přestupky řidičů. Praxe ale podle zástupců města ukazuje, že někteří nevědí, kolik bodů na svém kontě vlastně má.

„Bohužel často žijí v omylu, že například za nepřipoutání se bezpečnostním pásem zaplatí pouze blokovou pokutu na místě a dále se již nic neřeší," říká mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Podle Roberta Vitáska, zastupitele Bolatic, by však řidiči informováni být měli. „Není možné, aby řidiči byly připsány body, aniž by věděl, že provedl něco v rozporu se zákonem. Každý přestupek, za který lze udělit body, se musí nejprve projednat, a to buď přímo na místě se zasahujícím policistou, nebo musí nejprve proběhnout správní řízení.

To, že někdo tvrdí, že mu byly připsány do evidenční karty řidiče body, aniž si byl vědom spáchání přestupkového jednání, si lze vysvětlit pouze tak, že dotyčný si nepřebíral poštovní zásilky," míní Robert Vitásek.

Řidiči však mají možnost ověřit si stav bodů. Buď prostřednictvím Czechpointu, kde zaplatí stokorunový poplatek, nebo levněji přímo na úřadech.

„Doporučujeme proto řidičům, kteří mají trvalý pobyt v územním obvodu obce Opava, aby se na magistrát přišli informovat o svém bodovém hodnocení, konkrétně do kanceláře 308 v budově B areálu na Krnovské ulici. Přímo v této kanceláři si vypíší krátkou žádost a zaplatí patnáct korun za každou započatou stránku, výpis jim bude vydán obratem," radí referentka oddělení dopravně správních agend Renata Martináková.

V Opavě se od zavedení nového systému vybodovalo na pět set řidičů, kteří po nasbírání dvanácti bodů přišli o řidičský průkaz. O jeho vrácení může řidič požádat nejdříve po uplynutí jednoho roku. „Podmínkou vrácení řidičského oprávnění je přezkoušení z odborné způsobilosti, absolvování lékařské prohlídky a dopravně-psychologického vyšetření. Dnem vrácení podléhá řidič novému bodovému hodnocení," připomíná Renata Martináková.