Adresu dobře znají hasiči, policisté i strážníci, kteří sem opakovaně k nahlášeným událostem vyjíždějí. Karnola je v soukromém vlastnictví, přičemž podle stavebního zákona musí majitel stavbu udržovat po celou dobu její existence.

Jinak mu hrozí pokuta. Kromě neustálého volání městské i státní policie mají zoufalí sousedé ještě jednu možnost, a to podat stížnost na stavební úřad. Má to ale háček.

Doprava zhoustla nejen v Opavě, ale v celém okrese.
Sčítání dopravy potvrdilo správnost opavského přístupu

Opavský stavební úřad nerozlišuje, jestli se jedná o objekt v soukromém vlastnictví nebo ve vlastnictví města. Obrátit se na něj s podnětem k prošetření může kdokoli. Zatím se tak v souvislosti s Karnolou podle vedoucí odboru výstavby opavského magistrátu Hany Vaculové ještě nestalo.

„Žádný podnět ke kontrole jsme neobdrželi. Před několika dny nám byla oznámena havárie (požár), při které bylo potřeba provést bezodkladně opatření ke zmírnění jejich dopadů, toto již bylo provedeno. Oznamovatel byl poučen o povinnostech a dalších postupech podle stavebního zákona,“ sdělila nám Hana Vaculová.

Obyvatelé sousedních bytovek se tedy mohou obrátit na stavební úřad. Ten se však, bohužel pro ně, nebude zabývat přítomností bezdomovců. „Stavební úřad bude řešit jen nevyhovující stav objektu, tedy zda objekt ohrožuje životy nebo zdraví. Nebude řešit, zda jej obývají nelegální osoby, ani zda je uzamčen. Úřad ani nezabývá ani tím, zda do objektu někdo vstupuje legálně či nelegálně, to je věcí vlastníka,“ konstatuje vedoucí odboru. Jak již bylo řečeno, Karnola je majetkem soukromým a vlastní ji František Peringer. S naší redakcí se na téma zabezpečení bývalé textilky odmítl bavit.

Ilustrační foto.
Podvod s dluhopisy opavské společnosti: přes sto obětí a škoda téměř 47 milionů

Jestliže vlastník stavbu neudržuje, může mu úřad nařídit udržovací a nutné zabezpečovací práce anebo rozhodnout o odstranění stavby. To neplatí v případě nemovité kulturní památky, kterou však opavská Karnola není. „Žádné z těchto opatření však neřeší obývání objektu bezdomovci a jinými nelegální osobami,“ znovu připomíná Hana Vaculová.

Kromě stížnosti na stavební úřad, která se ale, jak bylo řečeno, nebude zaobírat bezdomovci a narkomany, zbývá sousedům jen to, co už dobře znají – volat policii.

Naposledy hořelo v opavské Karnole 25. ledna. Událost je podle policejní komisařky Zlatuše Viačkové řešena jako přestupek. „Podle dosavadních zjištění mělo dojít k zahoření odpadků v půdních prostorech, dle vyjádření vyšetřovatele byla příčina požáru zřejmě nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm, nikdo nebyl zraněn a nevznikla žádná škoda,“ uvedla komisařka.

Úpravna vody Podhradí.
Do vodárenství na Opavsku půjde 125 milionů

A to je další kámen úrazu. Když je škoda nulová a objekt navíc vybydlený, tak se podle mluvčího krajských hasičů Petra Kůdely ani nešetří příčina založení ohně. „Úhradu nákladů, souvisejících se zásahem u požáru požadují hasiči jen v případě, že jde o požár úmyslně založený,“ sdělil nám mluvčí na dotaz, zda mohou hasiči po majiteli objektu chtít za opakované výjezdy náhradu škody.

Loni přijala státní policie čtyři oznámení týkající se Karnoly. „Ve dvou případech se jednalo o přestupek proti majetku, v obou případech policisté prověřovali požáry v objektu, konkrétně se týkaly nedbalostní manipulace s otevřeným ohněm.

Z uvedeného počtu byl jeden přestupek šetřen proti občanskému soužití a jedna z věcí byla prověřována v trestní rovině. Policisté prověřovali podezření ze spáchání trestného činu proti majetku, a to odcizení dveří elektrocentrály,“ dodává Zlatuše Viačková.