Hlavní změna spočívá v tom, že vedle tradičních kontejnerů na plast, papír, sklo a nebezpečné odpady budou města a obce muset vyhradit místa, kde se budou třídit také kovy a biologicky rozložitelné odpady minimálně rostlinného původu.

Vyhláška je reakcí na to, že Česká republika má v tomto ohledu splnit určité cíle, které stanovila Evropská unie. V současnosti se je však nedaří naplňovat hlavně z toho důvodu, že stále velké množství neroztřízeného bioodpadu končí na skládkách.

„Spousta obcí a měst bioodpad už třídí. Chce to však, aby s tímto tříděním systémově začaly všechny obce v České republice. Jedině tak předejdeme možným sankcím, které by mohly pro ČR plynout ze strany EU kvůli neplnění cílů odklonu odpadů ze skládek," poznamenal ministr životního prostředí Richard Brabec a jedním dechem dodal:

„Obce budou mít podle vyhlášky možnost vybrat si způsob, jakým tento sběr zajistí. Je třeba si uvědomovat, že čím méně biologicky rozložitelného komunálního odpadu skončí v černých popelnicích, tím méně budou obce, a tedy i občané, muset postupně platit za jeho skládkování."

Podle toho, co jsme zjistili při komunikaci s městskými a obecními úřady, Opavsko by nemělo patřit mezi okresy, které by celorepublikový průměr kazilo. Naopak. Pro řadu obcí a měst se novou vyhláškou vůbec nic nezmění, jelikož bioodpad už dávno třídí.

Vzorným příkladem je například Hradec nad Moravicí, kde se bioodpad separuje již tři roky. Od roku 2013 probíhá pilotní projekt separace bioodpadů také v hlučínské městské části Darkovičky. Byly zde rozmístěny hnědé popelnice určené na zmíněný druh odpadu a jednou za čtrnáct dnů jsou sváženy na kompostárnu.

Město letos obdrželo dotaci z Operačního programu Životního prostředí, díky čemuž může od začátku příštího roku rozšířit separaci bioodpadů i pro zástavbu rodinných domů v Hlučíně a Bobrovníkách. Jeden dům dostane jednu hnědou nádobu o objemu 240 litrů.

Aby se Hlučínu celý systém likvidace komunálního odpadu výrazně neprodražil, bude v době od května do října probíhat svoz všech popelnic jednou za čtrnáct dní. Takto to už mimochodem funguje ve zmíněných Darkovičkách.

O kovech ještě jasno nemají

Od letošního dubna se bioodpad třídí také v Opavě. „V městských částech, tedy na Palhanci, ve Vávrovicích a Držkovicích bylo rozmístěno 25 kusů 120 litrových popelnic a 30 kusů 1 100 litrových kontejnerů na svoz uvedeného biologicky rozložitelného odpadu," uvedl provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek.

Třídění se však nevěnují pouze velká města ale i menší obce. Za příklad si můžeme vzít třeba Bohuslavice. „Naše obec je poměrně dlouhá, takže bioodpad naši občané mohou svážet hned na dvě místa. Moc si to pochvalujeme. Je to lepší, než kdyby se pálilo na zahradách a podobně," vysvětloval novopečený bohuslavický starosta Pavel Dominik.

Zatímco ohledně bioodpadu mají obce a města z Opavska vcelku jasno, kovový odpad se na většině míst teprve bude řešit. „Tuto problematiku ještě neřešíme. Zatím nevíme, jak to bude probíhat," poznamenala tisková mluvčí Hradce nad Moravicí Jitka Celtová.

„Čekají nás teprve jednání o tom, jak to nejlépe zajistit. Ohledně kovového odpadu jsme zatím žádné konkrétní závěry neučinili," doplnil ještě starosta Bohuslavic Pavel Dominik.