„Pracovníci magistrátu mají za úkol vypracovat návrh obecně závazné vyhlášky regulující hazard v Opavě. Její návrh bude předložen nejprve radě města a 10. prosince letošního roku zastupitelům," uvedla tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Podle slov náměstka primátora Daniela Žídka (ČSSD) chce tímto Hláska omezit především venkovní vlivy hazardu na občana, jako jsou například blikající reklamy či poutače. Vyhláška by úředníkům umožnila například omezit umístění heren v městské památkové zóně, u škol či v místech, kde se zdržují děti. Může rovněž nastavit sankce pro provozovatele, kteří porušují pravidla.

„Nicméně je třeba postupovat tak, aby to mělo minimální dopad na městskou kasu a činnosti spolků. Do pokladny dosud z hazardu plynulo dvanáct až třináct milionů ročně, podle nového zákona by to mohlo být až čtyřicet milionů za rok," řekl náměstek s tím, že tyto peníze putují do sportu, sociální a kulturní oblasti. Kolik peněz jako daň z hazardu Opava dostane, určuje ministerstvo financí.

Podle Daniela Žídka nemá radnice se stávajícími hernami žádné výraznější problémy týkající se bezpečí ve městě. Hláska momentálně eviduje zhruba 36 provozovatelů heren v přibližně 25 hernách. Zbylé herny město neeviduje, protože spadají do působnosti ministerstva financí.