Knihovníci již zvládli zkatalogizovat 100 000 knih. Práce je časově náročná a zpracováno bývá asi třicet knih denně. „Nespoléháme se na staré katalogizační lístky, protože v nich mohou být chyby. Hlavně však teď máme nová mezinárodní pravidla, která říkají, jak přesně má takový záznam vypadat,“ říká vedoucí knihovny Jitka Štěrbová s tím, že zpracování 100 000 knih zabralo pracovníkům knihovny dvanáct a půl roku a ve fondech je přitom 290 000 dokumentů.

Slezské zemské muzeum spravuje největší sbírku Silesiak v Česku a rozsahem se řadí mezi nejvýznamnější sbírky vcelé střední Evropě. Tu už má katalogizovanou. V jeho sbírce jsou tyto dokumenty psané česky, polsky a německy. Ostatní knihy jsou katalogizované od nejnovějších po nejstarší a staré tisky i rukopisy bývají zpracovávané samostatně.

„Práce se starými tisky je velmi specifická. Knihy nemají nic takového jako tiráž, datace se často vztahuje k opisu a ne ke vzniku díla. To všechno práci komplikuje,“ podotýká Jitka Štěrbová. Už dnes mohou zájemci ve zpracovaných záznamech hledat materiály pomocí online katalogu http://knihovna.szmo.cz/katalog/