„Před nedávnem jsem si všiml, že už se vyhotovují menší občanské průkazy a menší řidičáky. Já ale vlastním ještě stále větší formát, který je nepraktický, například když ho máte uložený v peněžence. Proto by mě zajímalo, zdali je starý doklad za nový možné vyměnit, i když mu ještě nekončí platnost, a zdali se za to něco platí," zajímá se Michael P.

Jeho dotazem ohledně občanského průkazu se zabývala vedoucí oddělení EO, OP a CD odboru vnitřních věcí Lenka Ausfícírová: „Vyměnit občanský průkaz občan může bez poplatku šedesát dnů před skončením platnosti stávajícího občanského průkazu, z důvodu změny podoby anebo také pokud chce občanský průkaz z čipem, za který ale zaplatí pět set korun."

Co se řidičského průkazu týče, znal zase odpověď vedoucí oddělení správy dopravy a pozemních komunikací odboru dopravy Rudolf Klein: „Pokud se jedná o výměnu dokladu danou ze zákona, jako je ukončení platnosti, pak je tento úkon bez poplatku. V případě vydání nového dokladu z důvodu, jako je například změna jména, bydliště nebo ztráty či odcizení, je stanoven správní poplatek ve výši padesáti korun."

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: redakce.opavsky@denik.cz.