Fronty přes celé parkoviště z prázdnin už jsou dávno minulostí. Zatímco v letních měsících opavský magistrát praskal ve švech, nyní zeje prázdnotou. Ale ne na dlouho. Další nápor úřednice očekávají v listopadu a prosinci. A ministerstvo vnitra si pohrává s myšlenkou, že by občanky mohly opět vydávat všechny obce, nejen ty s rozšířenou působností.

Hlavním důvodem, proč je koncentrace žadatelů o osobní doklady na úřadech tak vysoká, je výměna občanských průkazů po deseti letech. Pravděpodobně to vypadá, že první vlna žadatelů vyhledala termíny v létě, kdy většina z nich čerpá dovolenou, druhá vlna budou opozdilci, kteří výměnu nechávají na poslední chvíli.

„Se začátkem školního roku fronty opravdu zmizely, ustaly už v polovině srpna. Přemíru žadatelů ale opět očekáváme ke konci roku," uvedla vedoucí oddělení vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů Renáta Bartošová.

Možnost, že by doklady opět vydávaly veškeré obce, by dle jejích slov opavskému magistrátu moc neulehčila, jelikož by museli tyto žádosti potvrzovat. Tuto variantu ale považuje za nepravděpodobnou. „Popravdě bychom spíš uvítali, kdybychom od ministerstva dostali další kabinu," uvedla Renáta Bartošová.

Obdobná situace momentálně panuje i v Kravařích, kde si své doklady vyřizovalo až čtyřicet procent Opavanů. Ačkoliv rozdíl není až tak markantní. „Rozdíl je okolo dvaceti žádostí za den, což není až tak moc. Pracovnicím úřadu to ale uleví. Každopádně fronty, které tu byly o prázdninách, zmizely," uvedl vedoucí Odboru vnitřních věcí v Kravařích Karel Raška s tím, že do Kravař si jezdí doklady vyřizovat nejen lidé z Opavy a okolních obcí, ale třeba i z Ostravy.

Podle něj dlouhé řady vznikaly především z toho důvodu, že lidé jsou naučeni jezdit na úřad v pondělky a středy, zřídkakdy v jiné dny.

A jak reagují samotné obce na to, že by měly opět občanům vydávat doklady totožnosti? „Naši občané by to samozřejmě uvítali, zvládli bychom to i personálně. Problém bych ovšem viděl v technickém vybavení," uvedl starosta Bolatic Herbert Pavera. Ten poukazuje na fakt, že vydávaní osobních dokladů se z obcí na obce s rozšířenou působností přesunulo především z toho důvodu, že nynější občanské průkazy musí mít fotografii pořízenou přímo na úřadě.

Kabinami tak nemohly být opatřeny veškeré obce. „V tom vidím opravdu kámen úrazu, nikoli v personálním obsazení," dodal Herbert Pavera.

Problém by to pak vyloženě byl pro Neplachovice. Ty doklady totožnosti nevydávaly ani v minulosti. „Nemáme tady ani matriku, takže se pro doklady do Opavy jezdí odjakživa. A myslím, že si občané už na to zvykli," uvedla starostka Neplachovic Dana Schreierová s tím, že se domnívá, že by vydávání dokladů zdejší úřad velmi zatížilo.

Naopak si myslí, že by občané ocenili, kdyby kvůli vyřízení občanských průkazů přijely do Neplachovic pracovnice magistrátu, jak už tomu bylo v minulosti.