Například na městském úřadu v Hlučíně od začátku letošního roku evidují bezmála 10 400 žádostí o nové občanské průkazy. Fronty se sice v současnosti tvoří, ale člověk se v nich údajně zdrží nanejvýš půlhodinu.

„Čekací doby jsou spíše ještě kratší. Úřednice poslední nápor lidí s přehledem zvládají. Ten je dán i tím, že poslední možnost vyřídit si občanský průkaz nebo pas na Městském úřadu v Hlučíně bude v úterý 22. prosince. Od středy 23. je radnice pro občany uzavřena a mezi svátky bude celostátně mimo provoz celý systém evidence dokladů," popisovala tisková mluvčí Hlučína Ivana Gračková, kterou doplnila vedoucí odboru správních agend hlučínské radnice Liběna Mrázková:

„Na začátku čtvrtého čtvrtletí mělo ještě necelých tisíc občanů Hlučína občanský průkaz, jehož platnost končila 31. prosince 2015. Ovšem od 1. září do 16. prosince si průkazy vyměnilo 1890 lidí. Nové legitimace totiž potřebovali i občané, u nichž se změnily některé údaje, například bydliště, nebo kteří průkaz ztratili."

Podobně jsou na tom také na opavském magistrátu. Během léta jste si na pas nebo občanku museli vystát více než hodinovou frontu. Vedoucí odboru vnitřních věcí opavské radnice Petr Sordyl je také trochu překvapen tím, že k náporu lidí v listopadu a prosinci nedošlo.

„Mysleli jsme si, že v závěru roku budou ve velkém množství chodit ti, kteří vše odkládají až na poslední chvíli. Na to, proč se to nakonec obešlo bez front, je těžké odpovědět. Řada lidí asi brala na zřetel odstávku, která začne 23. prosince. Čekací doby jsou momentálně přibližně patnáctiminutové," poznamenal Petr Sordyl.

Před deseti lety byla povinná výměna občanských průkazů, jimž letos vyprší platnost. Zvýšený počet žádostí o novou občanku se dá očekávat také v roce 2017, i když tak razantní jako letos to nejspíš nebude.

Během letních měsíců se na opavském úřadu tvořily fronty. Naplno jely všechny přepážky a dočasně byla potřeba povolat také pomocné síly. Nyní už je vše zpět v normálu.