Zatímco na mnoha úřadech v České republice se už nyní obávají nekonečných front a návalů těch, kteří si nechají výměnu na poslední chvíli, v Opavě údajně panuje klid. „Naši občané ponechávají vše na poslední chvíli, to je pravda. Ohledně řidičáku jsou ale nějak vzorní a chodí průběžně," pochvaluje si vedoucí odboru dopravy na opavském magistrátu Jaroslav Vávra.

Podle něj se na zdejším úřadě odbaví zhruba mezi jedním až dvěma sty zájemců o řidičák denně. Měsíčně to dělá mezi dvanácti až čtrnácti sty lidí.

Kromě povinných výměn se současně řeší samozřejmě například i profesní. Nicméně fronty se zatím netvoří a podle svých slov se toho na opavském magistrátu neobávají ani s přibývajícím časem. „Větší zájem neočekáváme. Do konce roku podle zkušeností z let minulých vše zvládneme. K 12. září scházelo vyměnit 4118 řidičáků. Ale pozor, z tohoto počtu polovina klientů se nedostaví, jako v letech minulých," dodává statistické údaje Jaroslav Vávra.

Ani ten, kdo si nakonec nový řidičák vyzvednout nestihne, ale nemusí podléhat panice. Může tak učinit po novém roce, jen s padesátikorunovým příplatkem. Mimo jiné se pak rozšířila mezi lidem poplašná zpráva, že kdo si nepospíší, může také letos ostrouhat, neboť je údajně pro všechny zájemce tento rok připraveno málo dokladů. Úředníci toto popírají. Avšak nechávají si menší manévrovací prostor.

„Řidičských průkazů ve státní tiskárně cenin je určitě dost. Jejich nedostatek jsou jenom fámy," konstatuje Jaroslav Vávra, ale současně přichází s opatrným dovětkem: „Tedy v současnosti."