Staré židle a stoly, v nichž ve školách sedávala dnešní střední generace, skončí nejspíš na smetišti. Vyhláška ministerstva zdravotnictví totiž nařizuje mateřským, základním i středním školám pořídit dětem vyhovující židle a stoly. To je věc, kterou musela, nebo ještě musí, řešit většina škol na Opavsku. „Když už něco kupuji, tak se nedívám pouze na cenu, ale i na funkčnost. Proto jsem veškerý nábytek v minulosti nakupoval s možností výškového nastavení,“ okomentoval situaci ředitel Základní školy v Hlučíně-Darkovičkách Tomáš Kolesa a podotkl, že jedna lavice s dvěma židlemi vyjde školu na pět tisíc korun.

V Základní škole v Chuchelné už toto nařízení také řešit nemusejí. „Situaci již máme, díky pochopení našeho zřizovatele, vyřešenu. Stojí za zmínku, že žáci se k novým lavicím chovají velmi šetrně a zatím jsme nezaznamenali klasické poškozování lavic, jako je psaní po desce stolu a podobně,“ zmínil zástupce ředitele Jiří Joško s tím, že nábytek kupovali postupně.

„Kmenové třídy jsou kompletně vybaveny již od minulého roku,“ řekl Joško. Díky obecnímu úřadu má většinu tříd vybavenou také Základní škola Hať. „V průběhu dvou posledních let jsme vybavili většinu tříd výškově nastavitelným nábytkem. Obecní úřad vždy vyčlenil jistou částku, která byla účelově vázaná. Kromě posledních dvou nejvyšších ročníků máme vybaveny všechny třídy. Zbytek příští rok,“ uvedl ředitel Základní a mateřské školy v Hati Jan Hřivňák.

O štěstí mohou mluvit na Základní škole v Mladecku. Jak uvedl zdejší ředitel Jiří Bubla, třídy novými židlemi a lavicemi vybavovat nemuseli. Výška těch stávajících je totiž podle jeho slov dostačující. „V průběhu minulého desetiletí jsme bez souvislosti s vyhláškou provedli renovaci lavic i židlí. Vzhledem k cenové náročnosti plánujeme nákup nového nábytku v rámci připravované rekonstrukce,“ řekl Bubla a dodal: „Rozpočet na kompletní výměnu lavic a židlí v jedné třídě se pohybuje mezi sedmdesáti až sto tisíci korunami.“

Na Základní škole ve Stěbořicích vybavují každý rok jednu učebnu novým nábytkem. Potvrdila to ředitelka školy Iveta Moravcová. „Záleží na autoritě vyučujících, spolupráci žáků a kvalitě zakoupeného vybavení, jak dlouho nám vydrží v co nejlepším stavu. Vybavení jedné učebny stoly a židlemi nás přijde ročně asi na sedmdesát tisíc korun. Samozřejmě pořizujeme lavice a židle výškově nastavitelné, aby mohly s dětmi růst,“ vysvětlila Moravcová.