„U každé takové akce je vítána každá ruka, každý rýč, ale je důležité přijít hned na začátek. Kdo přijde později, na toho třeba strom nezbude," řekl s úsměvem náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS pro Opavu).

Měl na mysli již tradiční akci, během níž si každý může zasadit svůj strom. Letos se veřejných výsadeb koná rekordní počet. Ovocné i okrasné stromy se budou sázet ve Zlatníkách, Milostovicích, Komárově, Podvihově, Malých Hošticích o na okraji Opavy.

„Buďte u toho a přijďte si zasadit svůj strom do jedinečné aleje, stromořadí či parku. A neváhejte s sebou vzít své děti. Váš strom poroste spolu s nimi," vzkazuje pracovník vztahů k veřejnosti opavské radnice Ondřej Skácel a dodává: „Pracovní oblečení, rýč a dobrou náladu s sebou."

Kdy a kde se bude sázet v okolí Opavy?

• Výsadba ovocné aleje ve Zlatníkách je naplánována na pátek 11. a sobotu 12. října 2013. V pátek je sraz v 16.00 hodin u místní hasičské zbrojnice, v sobotu v 9.00 hodin tamtéž. Vysázeno bude několik set malých stromků.

• Švestková alej mezi Oticemi a Opavou se začne sadit v pátek 25. října, sraz je v 13.00 hodin u křižovatky Olomoucká a Vítkovská (od psychiatrické léčebny ve směru z Opavy na Otice). Dobrovolníci zde vysadí 80 kusů švestek od hranice katastru Otic. Nová alej tak naváže na stromořadí švestek, které zde už Otičtí na svém území vysadili.

• Nová ořešáková alej vyroste v Milostovicích. Ve směru na svatou Annu budou vysázeny stovky stromů, sraz je v sobotu 26. října v 8.00 u hasičské zbrojnice.

• V sobotu 26. října se budou sadit desítky ovocných i okrasných stromů také v Komárově. Sraz je v 9.00 hodin u křižovatky ulic Ostravská a Dlouhá.

• Také Podvihov bude mít sobotu 26. října pracovní. Lidé, kteří se sejdou v 9.00 hodin u místní hasičské zbrojnice, zasadí 60 třešní a desítky dalších stromů.

• Omorikové stromořadí vyroste v sobotu 9. listopadu 2013 v Malých Hošticích, sraz je v 8.00 hodin u místního sportovního hřiště.

Opava: nové stromy v několika ulicích

Hrnčířská, Jateční, U Panského dvora a Na Dolním poli. Všechny tyto opavské ulice se v rámci podzimní výsadby města dočkají obnovy místní zeleně. Konkrétně má při nich vyrůst dohromady 57 nových dřevin, a to javorů, topolů a muchovníků. Rolnická ulice se pak navíc dočká vysazení trvalek podél silnice. Bude se jednat o druh výsadby, při níž se využívá jako mulčovací vrstva štěrk a vybírají se speciálně jen nenáročné a odolné květiny.

Vraťme se ještě do Hrnčířské ulice, kde prosychající katalpy budou nahrazeny muchovníky. Jde o velké a drahé stromy, jeden stojí 7,5 tisíce korun. Celkem jich zde bude vysázeno deset.

Nová výsadba bude podle náměstka Halátka financována z grantů a rozpočtu životního prostředí magistrátu. Tím to ovšem nekončí. Příští rok na jaře je naplánována výsadba dalších 600 stromů a 1 300 keřů. „Chceme rovněž podpořit jediný sad v Opavě, a to je velký jabloňový sad v areálu psychiatrické léčebny, kde je mnoho starých stromů. Spolupracovat zde budeme se střední zemědělskou školou," doplnil náměstek Halátek.