Co dříve nebylo k sehnání, to si kutilové vyráběli šikovnýma rukama sami a tyto schopnosti předávali dalším generacím až do současnosti. Dokázali si vyrobit i komplikované přístroje, například elektrickou kytaru, mixážní pult nebo pohyblivý betlém.

Výstava ukazuje, že jsme národ kutilů.Důkazem jejich bezbřehé vynalézavosti je unikátní putovní výstava Udělej si sám, která se od 15. února do 27. května zabydlela v Muzeu Hlučínska. Prohlídka je možná každý den kromě soboty od 8.30 do 12 a od 13 do 17 hodin. Při svém každoročním putování Českem výstava až Hlučín dosud míjela a v regionu severní Moravy a Slezska má svou premiéru.

Expozice nabízí zhruba 140 exponátů ze sbírek Milana Říhy a Kateřiny Kalendové, která je manželkou proslulého televizního kutila Přemka Podlahy. Tomu nejrůznější zlepšováky posílali diváci slavného Receptáře a návštěvníci výstavy uvidí mimo jiné udělátka třeba držák na rohlíky, originální myší pastičky nebo smeták na hokejce. Výstava zahrnuje i různé výstřelky, mezi které patří repro souprava z pivních sudů nebo ořezávátko k výrobě zubů do hrábí. „V podobně recesistickém stylu proběhla i vernisáž, při které nechyběla dobrá zábava ani návštěvníci v montérkách,“ konstatuje muzejní pedagog Jiří Nemynář.