Tato zpráva byla jednoznačně pozitivní nejenom pro členy sdružení. „Schválení rozpočtu fondu dopravy znamená, že v našem regionu budou financovány ty klíčové stavby, na které lidé už dlouhou dobu čekají," konstatuje předsedkyně sdružení Pavla Brady.

Co to pro Opavany konkrétně znamená? Rozpočet dopravního fondu uvolní v příštím roce peníze nejenom na dostavbu známé jedenáctky, tak též na dálniční přiváděč Prodloužená Rudná. To však ještě není zdaleka všechno.

Rozpočet vyčlenil peníze i na zahájení toužebně očekávané východní části severního obchvatu Opavy a severovýchodního obchvatu Krnova. Dobrého bývá zpravidla do třetice a v tomto případě je lidové pořekadlo do písmene naplněno.

Rozpočet na příští rok pamatuje rovněž na pokračování přípravy silničních staveb v západní části našeho regionu. V této souvislosti jde zejména o západní část severního obchvatu Opavy a ze sousedního okresu o obchvat Bruntálu nebo o přeložku silnice I/45 v souvislosti s výstavbou přehrady v Nových Heřminovech.

„Počítáme s tím, že v druhé polovině příštího roku bude zprovozněna jedenáctka u Mokrých Lazců a v červenci 2016 na ni naváže dálniční přiváděč Prodloužená Rudná," říká tajemník Sdružení Martin Dostál.

Výstavba východní části severního obchvatu Opavy je takřka na dosah a netrpělivě na ni čekají nejen obyvatelé dopravou přetíženého centra města. Úlevu od dopravních kolapsů přinese též lidem bydlícím v ulicích Vrchní a Rolnické. „Se zahájením stavby se počítá na jaře příštího roku, ale výběrové řízení musí vyhlásit stát," doplňuje informaci Martin Dostál.

Intenzivně se pracuje i na poslední etapě severního obchvatu, kterou je jeho západní část. Podle dostupných informací probíhá v současné době územní řízení a po jeho skončení může stát pokračovat v dalších projekčních pracích.