Na Smrk pouze v bermudách a tričku? Že to není problém, dokázal Pavel Frélich z Opavy, který se zúčastnil povánočního výšlapu na beskydský Smrk.

„Výstup jsme absolvovali v kraťasech a tričku celkem dva. Cestou dolů to kolega vzdal a nalehko jsem šel jen já," podotkl Frélich. Podle něj bylo důležité dodržovat jen krátké pauzy, aby tělo příliš nezchladlo. „Musel jsem být stále v pohybu. V jednu chvíli jsem se dokonce i zpotil, což mě překvapilo," upřesnil Frélich.

Výstup pro něj nakonec neměl žádné negativní následky a zvládl ho v pohodě.

Byl to jeho už druhý otužilecký výstup. Aby neponechal nic náhodě, absolvoval s přáteli už začátkem prosince „aklimatizační" výstup na Praděd. „Na Praděd jsme vyšli bez triček. Chtěli jsme si vyzkoušet, jestli to zvládneme," uvedl Frélich.

Na Praděd je tehdy doprovázel i kamarád Jirka Uhlíř, příznivec Vima Hoffa, jednoho z nejznámější otužilců na světě, který předvádí kousky na hranici fyzikálních i lidských možností. „Tento kamarád nám vlastně pomáhal výstup zvládnout, učil nás dýchací techniky a podobné kousky. Byl takový náš poradce," dodal Frélich. S „ledovými" výstupy byl spokojen, ale momentálně si od nich dává pauzu.

Výprava na Smrk je tradiční povánoční událostí pro partu přátel z Opavy a Ostravy. Letos na vrchol Smrku vyšli z Ostravice a byl to už jejich šestnáctý ročník.

Milan Freiberg