Jezdíte často autem? Potom o stavu silnic víte své. Některé často připomínají spíše tankodrom než souvislý asfaltový povrch. A výjimkou nejsou ani ty v opavském okrese.

Projekt nadace pojišťovny Generali s názvem Výmoly.cz přišel s výsledky sedmého ročníku ankety o Nejhorší díru republiky, přičemž vycházel ze stížností samotných motoristů. A výsledky? Vůbec největší počet řidičů, nespokojených se stavem vozovky, má podle portálu Výtluky.cz město Opava, což je zrovna moc nectí.

Na prvním místě v Moravskoslezském kraji skončila ulice Jaselská, která dokonce vlastní nechvalnou čtvrtou nejhorší silniční díru v rámci celého Česka a opravena je podle portálu jen provizorně.

„Ulicí Jaselskou projíždím poměrně často, protože nedaleko odtud bydlím. A musím říct, že je to šílené, díra vedle díry,“ uvedl řidič Petr Prokš. A vzápětí pokračoval: „Problémy jsou hlavně v úseku kolem Střediska volného času. Ani se nedivím, že ulici motoristé dali tolik hlasů, protože kdo tudy jezdí, ví o tom své,“ dodal k „úspěchu“ výtluků v Jaselské ulici Petr Prokš.

Ve městě je však na silnicích stále dost výmolů, které řidiče trápí a opraveny nejsou vůbec. Druhý nejhorší v kraji se podle ankety nachází v ulici Těšínská a třetí v Žižkově s tím, že ani jeden z nich dosud není opravený ani provizorně.

OPRAVY DĚR JSOU V PLÁNU

O kritizované silnice se starají opavské Technické služby v součinnosti se Statutárním městem Opava. „U Těšínské ulice nejde o výpadovku, nýbrž jen o příjezd ke garážím. U Žižkovy ulice jde o úsek, jehož rekonstrukce je zahrnuta do investičních akcí města, a totéž platí o rekonstrukci Jaselské ulice,“ říká k aktuální situaci provozní náměstek Technických služeb Martin Girášek.

Portál Výmoly.cz radí motoristům, jak postupovat v případě poškození vozidla vjetím do díry na silnici. Pokud to bezpečnost na silnici dovolí, je nutné zdokumentovat auto, výtluk a jeho okolí fotografií, videem nebo svědeckou výpovědí.

Náhradu mohou postižení motoristé žádat po vlastníkovi silnice, kterým je u dálnic a silnic první třídy stát, u silnic druhé a třetí třídy kraj a místní silnice vlastní město nebo obec. Tito vlastníci za škodu odpovídají i tehdy, když řidič díru nebo výtluk na silnici nemohl předvídat, případně když nebyly dostatečně označené.