Ve druhé polovině srpna vypsalo město záměr prodeje či pronájmu objektu bývalého nákupního centra. Podmínky vyhlášeného záměru hovořily o tom, že zájemce dodá studii s naznačením účelu a architektonického a hmotného řešení, a to jak stávající budovy, tak i možných nadstaveb a přístaveb včetně řešení vnitrobloku.

Dvě z obálek obsahovaly pouhý námět, jak budovu Slezanky využít. Autoři však neprojevili zájem o její koupi ani pronájem a nepodali tedy žádné konkrétní řešení. Třetí navrhovatel ale projevil zájem o odkup budovy, jež se nachází na Horním náměstí v samém centru města.

Slezanka v centru Opavy.
Lidé chtějí autobusové nádraží i amfiteátr

„Nabídl ovšem velmi nízkou cenu, a sice 15,5 milionu korun. Tento návrh je doplněn prospektem s prezentací záměru a způsobem financování rekonstrukce,“ uvedla tisková mluvčí Opavy Lada Dobrovolná s tím, že obnovu Slezanky by provedl soukromý investor a jednalo by se o polyfunkční objekt s komerčními a bytovými plochami.

Částka je nepřijatelná

V roce 2008 odkoupilo město větší část Slezanky za 270 milionů korun, nabízenou sumu tedy nemůže akceptovat. „Všechny návrhy předalo vedení Opavy k posouzení a pro případnou inspiraci projektovému týmu,“ pokračovala a dodala, že s návrhy byli seznámeni také všichni zastupitelé.

V Mikolajicích funguje mikroelektrárna, první svého druhu na světě.
Unikátní mikroelektrárna bodovala v celostátní soutěži

„V této chvíli je problematika využití objektu stále otevřená a bude se o ní dále jednat,“ uzavřela Lada Dobrovolná.

O záležitosti Slezanky se dlouhodobě zajímá právě výše zmíněný projektový tým. „Ten se nezávisle na sobě zabývá variantou využití objektu Slezanky jak městem, tak i jejím prodejem či pronájmem,“ uvedl primátor Opavy Tomáš Navrátil. Vedení města má od loňského roku na stole studii architektonického ateliéru CHYBIK+KRIŠTOF, podle které by v části budovy mohlo vzniknout takzvané Centrum polytechnického vzdělávání provozované Střediskem volného času Opava, další část by mohla být využívaná komerčně.