Jak konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě, kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku, tak i kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu se totiž zapojují do seriálu Otevřené chrámy, který startuje už v sobotu 29. května.

Prohlídky kostelů jsou populární

Během letošní sezony si budou moci návštěvníci v Ostravsko-opavské diecézi v doprovodu průvodce prohlédnout třiatřicet kostelů a dvě kostelní věže. Pětici nově otevřených staveb doplňují kromě zmíněných tří chrámů ještě kostel sv. Jana Křtitele ve Frenštátě pod Radhoštěm a dřevěný kostel sv. Bedřicha na Bílé. A možnost nahlédnout do útrob kostelů i mimo časy bohoslužeb je lákavá.

Fotogalerie: Zrekonstruované kostely v MS kraji

„I v loňském roce, kdy musel být projekt kvůli pandemii předčasně ukončen, si do zapojených kostelů našlo cestu přes 147 tisíc osob,“ konstatuje náměstek hejtmana Lukáš Curylo. Loni byly kostely otevřeny od 8. června do 11. října. V minulých letech se ale zpřístupňovaly už na začátku května a sezona končila s posledním říjnem. První ročník přilákal 139 tisíc lidí, v roce 2018 jich už bylo 168 tisíc a v roce 2019 pak 187 tisíc.

Na projektu se podílí Biskupství ostravsko-opavské spolu s krajským úřadem. Veškeré zapojené stavby jsou zveřejněny na webu https://doo.cz/otevrenechramy.

close Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie po opravách, 20. dubna 2021 v Opavě. Oprava začala loni na jaře stát téměř 77 milionů korun. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie po opravách, 20. dubna 2021 v Opavě. Oprava začala loni na jaře stát téměř 77 milionů korun.

Unikátní bazilika i otočený kostel

Již řečené tři nově otevírané památky mají rozhodně co nabídnout. Například v kostele ve Starém Městě u Bruntálu byly objeveny pozůstatky jediné románské baziliky v Moravskoslezském kraji. V případě fulneckého kostela bylo zase prokázáno, že původní gotický chrám měl oltář orientován na východ. V baroku došlo k přestavbě a hlavní oltář se otočil na jih.

Detailnímu průzkumu pak byla podrobena i konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. V nejstarších prostorech u schodů na kůr si budou moci návštěvníci prohlédnout původní zdivo. Podobné srovnání je čeká i v na jiných částech chrámu. „Na různých místech kostela bylo nalezeno neuvěřitelné množství drobných nápisů, zvenčí na severní stěně máme zdatovánu opravu z roku 1701. Množství těchto graffitti se s přibývajícími léty množilo, ze 20. století se jich zachovalo zdaleka nejvíce,“ prozrazuje Dalibor Halátek z Národního památkového ústavu v Ostravě.