Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výzva chce chránit pracovní místa zdravotně postižených

Opava – Neřešená problematika zaměstnávání zdravotně postižených a očekávané vážné negativní dopady připravovaných reforem Ministerstva práce a sociálních věcí probudily Okresní hospodářskou komoru v Opavě k činnosti.

4.3.2011
SDÍLEJ:

Diskusi pozorně sledovalo zhruba třicet zaměstnavatelů zdravotně postižených osob.Foto: Jiří Germanič

Včera uskutečnila ve svých prostorách konferenci, kterou provázela plodná diskuse. Kromě opavského primátora Zdeňka Jiráska se jí zúčastnily dvě poslankyně z Poslanecké sněmovny, představitelé Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených, odborů, zaměstnavatelů zdravotně postižených i významných podnikatelů z Opavska.

Na závěr se účastníci připojili k podpoře Deklarace charty sociálního podnikání a přijali Opavskou výzvu. Ta apeluje na podporu zachování a zvýšení účinnosti náhradního plnění povinného podílu zaměstnaných zdravotně postižených formou legislativní regulace jeho poskytování.

Opavská výzva putuje do celé republiky

Mimo jiné požaduje například stanovení kritérií pro poskytovatele a dostatečnou kontrolu plnění, podporu zaměstnavatelů více než padesáti procent zdravotně postižených lidí, zvyšování jejich konkurenceschopnosti i kvality vhodných pracovních míst tak, aby byla snížena závislost na státní podpoře.

Žádá parametry pro hodnocení těchto zaměstnavatelůajejich odlišení od poskytovatelů sociálně pracovní terapie a chce zabránit plošnému administrativnímu zrušení kategorie osob zdravotně znevýhodněných. Opavská výzva vybízí k podpoře i ke spolupráci na budoucím systémovém řešení.

Proto je adresovaná všem hospodářským komorám, odborovým organizacím, vedení zaměstnavatelských svazů i sociálnímu výboru Poslanecké sněmovny.

Neuvážené změny mohou vyvolat další sociální výdaje

Zaměstnavatelé zdravotně postižených sledují některé návrhy Ministerstva práce a sociálních věcí ohledně podpory zaměstnávání na volném i na chráněném trhu práce i obchodní podpory pracovních příležitostí s rostoucími obavami.

„V důsledcích mohou mít naprosto likvidační pracovní charakter a tím úplné sociální vyloučení skupiny zdravotně postižených lidí. Na nejvážnější nedostatky v systému podpory zaměstnávání těchto lidí i na jejich příčiny jsme opakovaně a otevřeně upozorňovali už dříve.

Nevratné následky takových opatření by v nejbližších letech vyvolaly jiné sociální výdaje a dopady především na úkor stávajících znevýhodněných zaměstnanců a daňových poplatníků,“ upozorňuje za zaměstnavatele zdravotně postižených Eduard Fládr, člen představenstva Okresní hospodářské komory a jednatel opavské firmy Fros.

Autor: Jitka Hrušková

4.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení