Včera uskutečnila ve svých prostorách konferenci, kterou provázela plodná diskuse. Kromě opavského primátora Zdeňka Jiráska se jí zúčastnily dvě poslankyně z Poslanecké sněmovny, představitelé Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených, odborů, zaměstnavatelů zdravotně postižených i významných podnikatelů z Opavska.

Na závěr se účastníci připojili k podpoře Deklarace charty sociálního podnikání a přijali Opavskou výzvu. Ta apeluje na podporu zachování a zvýšení účinnosti náhradního plnění povinného podílu zaměstnaných zdravotně postižených formou legislativní regulace jeho poskytování.

Opavská výzva putuje do celé republiky

Mimo jiné požaduje například stanovení kritérií pro poskytovatele a dostatečnou kontrolu plnění, podporu zaměstnavatelů více než padesáti procent zdravotně postižených lidí, zvyšování jejich konkurenceschopnosti i kvality vhodných pracovních míst tak, aby byla snížena závislost na státní podpoře.

Žádá parametry pro hodnocení těchto zaměstnavatelůajejich odlišení od poskytovatelů sociálně pracovní terapie a chce zabránit plošnému administrativnímu zrušení kategorie osob zdravotně znevýhodněných. Opavská výzva vybízí k podpoře i ke spolupráci na budoucím systémovém řešení.

Proto je adresovaná všem hospodářským komorám, odborovým organizacím, vedení zaměstnavatelských svazů i sociálnímu výboru Poslanecké sněmovny.

Neuvážené změny mohou vyvolat další sociální výdaje

Zaměstnavatelé zdravotně postižených sledují některé návrhy Ministerstva práce a sociálních věcí ohledně podpory zaměstnávání na volném i na chráněném trhu práce i obchodní podpory pracovních příležitostí s rostoucími obavami.

„V důsledcích mohou mít naprosto likvidační pracovní charakter a tím úplné sociální vyloučení skupiny zdravotně postižených lidí. Na nejvážnější nedostatky v systému podpory zaměstnávání těchto lidí i na jejich příčiny jsme opakovaně a otevřeně upozorňovali už dříve.

Nevratné následky takových opatření by v nejbližších letech vyvolaly jiné sociální výdaje a dopady především na úkor stávajících znevýhodněných zaměstnanců a daňových poplatníků,“ upozorňuje za zaměstnavatele zdravotně postižených Eduard Fládr, člen představenstva Okresní hospodářské komory a jednatel opavské firmy Fros.