Otázka zněla, jestli si zaslouží pamlsky nebo uhlí a jestli mají důvod bát se čerta. Ředitel Slezského divadla Jindřich Pasker s návštěvou čerta rozhodně počítá a je na ni připravený. Přiznává, že by asi dostal uhlí, protože prý letos dost zlobil.

Na druhé straně by ho taková nadílka docela potěšila. „Přivítal bych, kdyby mi toho uhlí čert nadělil hned celý pytel, protože cena plynu pořád stoupá. Ale Mikulášovi bych zarecitoval nějakou básničku a možná bych od něj sladkost dostal jako cenu útěchy,“ míní hříšný ředitel Pasker.

Ředitel opavské Hospodářské komory Jiří Germanič se návštěvy pekelníka nebojí už proto, že ho občas při zprávách berou všichni čerti. „Letos jsem byl určitě hodnější než vloni. Nebyl jsem ani v pořadu Domácí násilí, takže bych si nějaký pamlsek určitě zasloužil. O uhlí nestojím a vzhledem k tomu, co nám ČEZ v příštím roce slibuje, bych místo něj uvítal svíčky,“ tvrdí Jiří Germanič.

Policejní mluvčí René Černohorský poznal už dost čertovsky špatných lidí, takže z čerta, kroceného Mikulášem, strach nemá. „Kdybyměchtěl sebrat, asi by mě neunesl a uhlí si může nechat, bydlím v paneláku. Počítám se sladkostmi, protože jsem byl letos hodný, ale ze všeho nejraději bych jako odměnu bral nějakého ženského andílka,“ prozrazuje policista Černohorský.

Jeho názor do jisté míry sdílí i kvestor Slezské univerzity Jaroslav Kania. „Jestli si zasloužím pamlsky nebo uhlí, musí posoudit sám Mikuláš. Vzhledem k energetické krizi bych spíš než sladkost uvítal to uhlí, a nejenom malý sáček. Čerta se nebojím, ale přiznávám, že bych místo něj uvítal nějakou půvabnou čertici s ďáblem v těle,“ ochotně přiznává kvestor Kania.

Opavský primátor Zbyněk Stanjura se pekelných mocností nebojí. „Na Mikuláše budu na kongresu ODS. Tam prý budou samí čerti, ale žádný anděl. Kdybych byl doma, zúčastnil bych se určitě mikulášské akce na Dolním náměstí a věřím, že bych od Mikuláše nějakou dobrotu snad také dostal,“ předpokládá primátor Stanjura.

Vítkovský starosta Pavel Smolka je přesvědčený, že by dostal od každého něco. „Byl jsem letos celkem hodný, ale objektivně dodávám, že by se nějaký hříšek také našel. Až dosud mi čerti dali pokoj, a proto se jich nemám důvod bát. Když uvážím cenu plynu, bral bych celé peklo s nákladem uhlí,“ konstatuje starosta Smolka.

Starosta Hradce nad Moravicí Karel Valušek se domnívá, že sladkostí a uhlí by pro něj bylo v ranečku připraveno asi stejně. “Myslím, že člověk vyjde spíše s nadpozemskými bytostmi než s lidmi, protože všem se nikdy nezavděčí. Čerta se nebojím a jsem připravený vést s ním dialog jako s kýmkoliv jiným,“ tvrdí starosta Valušek.