Před divadelní orchestr nastupoval vždy hodně obtížně s pomocí berlí a hudebníky pokaždé nabudil k dokonalému výkonu. Řeč je o Oldřichu Bohuňovském, jehož jméno vyslovovali s úctou odborníci z českého nejenom divadelního hudebního prostředí.

Proslulý dirigent, který by se v pondělí 30. května dožil pětasedmdesáti let, byl opavskému divadlu třicet let věrný. Své profesi dokonale rozuměl a při nedostatku kvalitních umělců přivedl do divadla skupinu bulharských sólistů i hudebníků. S touto érou jsou spojená například jména sopranistky Valentiny Tchavdarové, barytonisty Chemouela Behara i tenorů Petra Ivanova a Alexandra Alexandrova.

Na Festivalu českého hudebního divadla v hlavním městě Praze získal roku 1993 za vynikající hudební výklad interpretace Janáčkovy partitury v opeře Její pastorkyňa pro Slezské divadlo spolu s Valentinou Tchavdarovou za roli Jenůfy první cennou „Libušku“.

Jaké šéf opavského operního souboru vytvořil koncentrovaný divadelní orchestr i pěvecký ansámbl. Se sarkasmem jemu vlastním rád hodnotil výkon orchestru proslulým výrokem: „Dámy a pánové, hrajete to moc krásně, škoda, že úplně mimo.“ Žádný dobráček nebyl a své okolí dovedl potrápit. Někdy si to přímo vychutnával, ale dokázal být též přátelský a velkodušný. Kdo ho poznal, nikdy na něj nezapomněl.

„Jako začínající sólistka jsem se ho moc bála, ale časem jsme si umělecky porozuměli. Dobře jsme pak spolu vycházeli i soukromě. Byl to génius a považuji si za čest, že jsem s ním mohla spolupracovat,“ vzpomíná sólistka Olga Procházková.

„Bohuňa byl osobnost velkého formátu. Jeho pohled od dirigentského pultu pokaždé doslova fascinoval nejenom mě. Na toho, kdo udělal chybu, upřel svůj typický pohled kobry a provinilec se zmenšoval a zmenšoval, až byl nejmenší na světě,“ s úsměvem konstatuje bývalý sólista Evžen Trupar.

Oldřich Bohuňovský se narodil 30. května 1936 v Pacově a vystudoval brněnskou JAMU. Během studií působil ve Státním divadle v Brně jako sbormistr a korepetitor. V letech 1964 - 87 byl dirigentem Slezského divadla v Opavě, v letech 1987 - 90 byl zaměstnaný ve Státním divadle Oldřicha Stibora v Olomouci a v letech 1990 - 93 se vrátil zpátky do opavského divadla jako šéf opery.

Z Opavy odešel v roce 1994 znovu do olomouckého divadla a byl v něm do roku 1995. Od září 1995 se stal šéfem opery v plzeňském Divadle J. K. Tyla, ale nemoc, které dlouho vzdoroval, mu další umělecké plány už nedovolila.

Zemřel v Plzni 22. září 1996 ve věku pouhých 60 let.