Uvedl, že prostorové podmínky pro další růst dřevin byly už výrazně omezené. Dřeviny rostly v těsné blízkosti komunikace, v ochranném pásmu vodovodu s přirozeným odklonem od bytových domů směrem nad vozovku.

Vzrostlá lipová alej v ulici už není kompletní.Vzrostlá lipová alej v ulici už není kompletní.Zdroj: Deník/Roman Brhel

Úředník zmínil, že odbor životního prostředí opakovaně dostával od obyvatel této ulice podněty na odstranění lip. Řadu let si prý stěžovali na nevyhovující světelné podmínky, například v pokojích svých dětí. „Při rozhodování jsme museli brát v potaz životní prostředí nejen jako takové, ale i životní prostředí lidí," uvedl Jiří Vaníček.

Obchodní dům Breda v Opavě. Ilustrační foto.
Pět návrhů na využití Bredy je hotovo a už míří do finále

Stromy podle něj také zasahovaly do fasád bytových domů, které jsou součástí ochranného pásma památkové zóny. Dřeviny, jak řekl vedoucí odboru, byly pravidelně ořezávané, aby byly co nejdéle zachovány, ale prostorové podmínky pro další růst již nebyly vyhovující.

Patrioty z menších měst analýza, kterou pro Deník zpracovala společnost prijimacky.ai, nepotěší. Žáci z Prahy mají nejlepší výsledky v matematice i češtině
Souboje rivalů. U přijímaček Opava poráží Ostravu

„Odstraněním lip došlo ke zlepšení podmínek pro růst druhé řady lip, lemujících park Joy Adamsonové. U nich nyní dojde k navýšení objemu korun – zvětšení prostoru pro další růst dřevin. Jedná se o dlouhodobé koncepční řešení podporující zachování stávajících podmínek v místě. Toto řešení bylo zvažováno několik let a z výše uvedených důvodů jsme se rozhodli k němu nyní přistoupit," konstatoval Vaníček.