V Ústí nad Labem za pouhé dva měsíce přibylo osm nových HIV pozitivních případů. Jiří Vondra, mluvčí ústecké nemocnice, uvedl, že za první pololetí letošního roku zaznamenali stejný počet lidí nakažených virem jako za celý rok 2007.

Počty lidí postižených virem se přitom rapidně zvyšují v celé České republice. Už nyní jich je kolem jedenácti set a každým rokem jich minimálně sto přibude. Nyní se každoročně nakazí pětkrát více lidí než před deseti lety.

„Hovoříme ale jen o diagnostikovaných případech, skutečný počet nemocných je až desetkrát vyšší,“ shodují se odborníci. Čísla jsou více než alarmující. Přesto se o možnostech nákazy a onemocnění AIDS příliš v Česku nemluví. „Po informačním boomu z konce tisíciletí mají dnes zejména mladší lidé mnohem menší povědomí o této zákeřné nemoci,“ shodují se lékaři z ústecké Masarykovy nemocnice.

Přesně osmdesát pět procent nemocných se nakazilo při sexuálním styku, a celých padesát procent při styku homosexuálním. Přes třicet procent při styku heterosexuálním. Mezi rizikové skupiny patří i narkomani, kteří si při užívání drog mezi sebou půjčují jehly.

Vědci z Hamburku loni učinili zásadní objev. Zjistili, jak z infikovaných buněk odstranit virus HIV. „Podařilo se nám uzdravit nemocné buňky. Je to biotechnologický průlom,“ zhodnotil výsledek vedoucí vědeckého týmu Joachim Hauber. „Jsem optimistický. Do deseti let se nová metoda bude využívat pro léčbu,“ domnívá se.

Róza byla třináct let známou prostitutkou v Chebu

Do nemocnice se dostala kvůli problémům s játry. Výsledky jejího odběru krve nebyly pro lékaře překvapivé. Róza byla HIV pozitivní a zanedlouho v nemocnici zemřela. Šok přinesl až po její smrti nalezený deník, kde si vedla záznamy o svých klientech.

#nahled|https://g.denik.cz/1/1c/roza_aids_2_adm350.jpg|https://g.denik.cz/1/1c/roza_aids_2.jpg|Róza byla třináct let známou prostitutkou v Chebu.#

Nyní zdravotníci obvolávají jako detektivové jednoho po druhém. Zatím dokázali sehnat jen šest. Všichni jsou HIV pozitivní, stejně jako Róza. „Patřila ještě nedávno mezi velmi atraktivní ženy, její služby vyhledávali starší muži i mladíci. Prý si ji vydržoval i nějaký Němec,“ uvedl jeden z místních obyvatel.

Konec příběhu

Hygienici se obávají, že všechny Róziny klienty nenaleznou, navíc zřejmě nakazili i své partnerky a vir se bude šířit jako lavina. „Prostitutku Rózu jsme společně s policií hledali už dříve, už tehdy ji jako původce nákazy uvedlo několik pánů,“ uvedla epidemioložka z chebské hygienické stanice Jaroslava Hrabáková.

O případu informovala jako první MF Dnes. I život a smrt chebské prostitutky výrazně přispěje k nárůstu HIV pozitivních Čechů. „Domníváme se, že v souvislosti s kauzou prostitutky Rózy počet našich klientů rapidně stoupne,“ myslí si preventivní pracovník Domu světla v Praze Martin Hornych.

Dům světla založila Česká společnost AIDS pomoc. Kromě testování se Dům světla stará o lidi nakažené virem HIV nebo nemocné AIDS. V současné době v něm žije 14 nakažených, z toho pouze jedna žena. Už nyní je v Česku přes jedenáct set HIV pozitivních lidí.

V posledních několika letech se navíc toto číslo velmi rychle zvyšuje. Od roku 2005 jich každým rokem přibude zhruba stovka, což je pětkrát víc než před deseti lety. Navíc za prvních pět měsíců tohoto roku již bylo evidováno dalších 66 nakažených osob.

Jen špička ledovce

Čísla jsou to alarmující, ale ještě znepokojivější je fakt, že se jedná jen o evidované případy. „Skutečné počty osob infikovaných virem HIV jsou až desetkrát vyšší,“ upozorňuje Daniela Fránová z oddělení vakcinace Zdravotního ústavu Plzeň. „Je to dáno tím, že nakažený člověk zpočátku nemá žádné velké zdravotní potíže, které by jej nutily přijít k lékaři,“ dodává Fránová.

Člověk si nechá testy udělat až tehdy, kdy si uvědomí, že se vystavil riziku přenosu infekce. Testy si přitom může nechat udělat každý v jakémkoli větším městě. Jsou bezplatné a anonymní.

V Praze tuto možnost nabízí i Dům světla. Lidé, kteří na testy přicházejí, jsou ze všech společenských vrstev. „Setkáváme se s jinak bezproblémovými otci od rodin, kteří si třeba na služební cestě povyrazí s prostitutkou a vyděšení pak přijdou na testování,“ sdělil Hornych.

„Obavy ale mají i ženy, které se třeba na dovolené oddaly nechráněnému pohlavnímu styku s cizincem,“ dodává Hornych. Dům světla má převážně mužské obyvatelstvo. Není to náhoda. Drtivá většina nakažených jsou totiž muži. Odhadem 80 procent. Odpovídá to i faktu, že celá polovina případů infekce vzešla z homosexuálního pohlavního styku.

Syndrom selhání imunity AIDS: v Česku zapomenutá nemoc

Přestože je AIDS nevyléčitelná a neustále se rozšiřující nemoc, pomalu ale jistě se o ní přestává mluvit. „Na přelomu tisíciletí jsme sice zažili informační boom, dnešní mladí ale mají jen velmi malé povědomí o této zákeřné nemoci,“ shodují se lékaři z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Jejich slova potvrzuje i pražská gynekoložka Alena Brůnová: „O AIDS se dnes už moc nemluví. Přitom je to stejně závažná nemoc jako například hojně probíraná rakovina.“ Neznalost a minimum prevence. To jsou důvody, proč nejvíce nakažených je mezi lidmi do třiceti let. Nemoc sice stále nejde vyléčit, lze jí ale jednoduše předcházet.

„Nejčastějším způsobem přenosu infekce HIV zůstává v ČR nadále sexuální styk. Proto je chráněný sex snad nejdůležitějším faktorem v prevenci proti AIDS,“ upozorňuje Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu Plzeň. Druhým nejčastějším způsobem přenosu viru HIV je nákaza injekční stříkačkou při užívání drog.

„Navíc podle našich zkušeností se zdá, že narkomani rezignovali i na bezpečný sex, riziko nákazy se u nich tak zdvojnásobuje,“ varuje Lubomír Šlapka, šéf mosteckého K-Centra.

Výjimkou ale není ani přenos viru z matky na dítě. „Rutinní testování těhotných žen naštěstí vede k včasnému odhalení této infekce a při léčbě v těhotenství k minimalizaci rizika nákazy pro dítě,“ říká Daniela Fránová. V České republice jsou na AIDS povinně testovány pouze těhotné ženy a dárci krve.

Ostatní vyšetření jsou dobrovolná. Včasné testování má přitom význam jak z léčebného, tak z epidemiologického hlediska. „Pro člověka s HIV je třeba s pravidelným sledováním zdravotního stavu začít co nejdříve, aby byla včas zahájena léčba. Člověk, který o své infekci neví, ji navíc může snadno nevědomě šířit,“ dodává Fránová.

Léčba proti AIDS? Lék na mor 21. století by mohl být do deseti let

Vědci z Hamburku zjistili loni, jak z infikovaných buněk odstranit virus HIV. „Podařilo se nám uzdravit nemocné buňky. Je to průlom,“ zhodnotil výsledek vedoucí vědeckého týmu profesor Joachim Hauber.

Dosavadní metody se především snažily o zastavení množení nemocných buněk, protože nákaza se považovala za nezvratnou. „Nám se povedlo toto dogma vyvrátit,“ říká pyšně Angela Homfeldová, členka úspěšného týmu. Vědci využili vlastnosti enzymů, takzvaných rekombináz, které jako nůžky prostřihnou provazec DNA na určitých místech a nově ho poskládají.

Za pomoci takových „nůžek“ se jim podařilo rozpoznat původce viru a „vystřihnutím“ ho odstranit. Kompletní procedura trvá asi deset týdnů. „Jsem optimistický. Myslím, že do deseti let se nová metoda bude využívat pro léčbu,“ uvedl profesor Hauber.

Nyní se převratný objev začíná testovat na myších, pak se přejde k testům na pacientech. Je nutné vyzkoušet, zda rekombinázy nenapáchají v těle příliš škod. „Budeme teď metodu testovat na speciálních myších, které nemají žádnou imunitu. Do nich vložíme lidský imunitní systém, budou tak chráněné stejně jako člověk. Nakazí se virem HIV a my pak zopakujeme pokus z laboratoře. Zkusíme virus opět vystřihnout a myši uzdravit. Pokud se to povede, přejdeme s léčbou přímo na pacienty,“ popisuje Angela Homfeldová.

Podle Miroslava Hlavatého, ředitele pražského Domu světla, jde o nejdůležitější objev ve studiu nemoci. „Je to naprosto fantastické, ale záleží, jak dopadnou další zkoušky. Aby vše neztroskotalo na vedlejších účincích, jako tomu bylo u jiných léků,“ řekl Miroslav Hlavatý. „Otázkou také je, zda metoda pomůže i lidem s rozvinutým onemocněním AIDS,“ dodává. Na odpověď si každopádně budeme muset ještě pár let počkat.

Infografika