Slezskou Kalvárii založila v 18. století hraběnka Anna Marie Magdaléna Thomaguini. Impulsem byl sen, ve kterém se jí zjevil Kristus se zástupem věřících, jdoucích na kopec Kalvárie. Tvoří ji třináct kapliček, které jsou od roku 1856 zděné. Celou křížovou cestu je možné projít po neznačené cestě, začínající kousek za křižovatkou u obchodního centra Hradce na konci ulice Pod Kalvárií. 

Stoupá ke Kalvárii na stejnojmenném kopci, odkud je za křížem na konci stezky dobrý výhled k Opavě, na zámek a do Slezské nížiny. Na konci stezky jsou pozůstatky obranných rakouských dělostřeleckých opevnění z dob válek Pruska s Rakouskem na konci 18. století.

Kostel sv. Kateřiny ve Štěpánkovicích,
Z historie regionu: Štěpánkovický kostel svaté Kateřiny má dlouhou minulost

Křížová cesta je poutním místem

Na vrcholu kopce Kalvárie se nacházejí pozůstatky kamenných šancí a mramorová deska, do které jsou vytesány pocity neznámého rytce: Pochybovači, jenž o Bohu a jeho všemohoucnosti mudruješ, rozhlédni se, rozvaž a umlkni! Křížová cesta je památkově chráněná a tradiční pouť se po ní koná už více než dvě stě let v září na svátek Povýšení sv. Kříže.

Podle jejího cíle bývá nazývaná Slezská Kalvárie a je symbolickou cestou, sledující události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Několikrát byla pouť sice přerušena, ale pokaždé obnovena, naposled v roce 1990. Pro značné převýšení trasy je výstup na Kalvárii fyzicky dost náročný.

Na konci cesty je doporučení, vtesané do kamene.Zdroj: Opavské SlezskoNa konci cesty je doporučení, vtesané do kamene.Autor: Opavské Slezsko

Církevní, sportovní i turistický význam

Při rekonstrukci v roce 1889 byla obnovena krytina všech kapliček, původní plechové obrazy Kristova utrpení nahradily kamenné reliéfy, které v roce 2006 po získání dotace zrestauroval akademický sochař a restaurátor Jakub Gajda. Dílo se mu povedlo a nádherně vyhlížející reliéfy se už na svá místa nevrátily.

Do opravených kapliček byly umístěny jejich věrné kopie. Poslední rekonstrukce křížové cesty se uskutečnila v letech 2004 až 2009 opravou zdiva a odvodněním i nátěry všech kapliček. Kromě církevního využití má Křížová cesta i sportovní účel.

Vede přes ni každoročně též trasa cyklistického Silesia bike maratonu, na úpatí kopce je lyžařský vlek a Slezská Kalvárie byla též místem konání závodů v orientačním běhu.

Kostel sv. Vojtěcha patří k architektonickým skvostům Opavy.
Z historie regionu: Kostel sv. Vojtěcha je církevní dominantou Dolního náměstí