Obsypané střešní římsy. Okenní parapety i hlavní náměstí zašpiněné od ptačího trusu. Přenášení zákeřných chorob. To všechno patří k holubům, jimž se přezdívá létající krysy. V Opavě lze pozorovat poslední dobou jejich úbytek a jen těžko by se hledal občan, kterému by to vadilo. Co však stojí za tím, že „bílé město“ už tolik netrápí holubí invaze?

Odlivu holubů si všimli i samotní Opavané. „Ještě vloni se mi stávalo, že jsem umývala co dva dny okno. Ty potvory se pořád vracely a trousily. Letos je ale zatím kupodivu klid,“ konstatuje Marie Kavanová, která bydlí v centru města.

O drzosti a marném boji s holuby by mohla vyprávět celé hodiny i Jaroslava Hirešová: „Kdysi se mi stalo, že jeden vlétl až do bytu, drze se posadil na monitor počítače a celý jej mírně řečeno znečistil,“ zlobila se ještě nedávno a pokračovala: „Zkoušela jsem dávat na parapety šňůry obalené alobalem i koberec s připínáčky, ale nic. Zmizeli vždy jen na čas, když se objevily v okolí poštolky. Teď jsou najednou holubi pryč a netuším, proč. Každopádně za to ale děkuji nebesům.“

Podle odborníků to rozhodně není způsobeno přirozenou cestou, ale regulačními odchyty holubů. Podle vysvětlení vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečkové je to opatření, které se provádí hlavně ze dvou důvodů. Prvním je zmenšení rizika přenosu některých nemocí, druhým omezení negativního dopadu holubího trusu na stavby.

Poslední takový odchyt proběhl v zimě loňského roku. Podle Vavrečkové je jedním z hlavních receptů, jak omezit množství „létajících přenašečů virů“, zamezení jejich hnízdění. „Když si uvědomím, co se změnilo v centru města, dá se z toho odvodit, že se podmínky pro hnízdění výrazně zhoršily. Holubím rájem byl pivovar, který už dneska neexistuje, a zrekonstruovaná budova na ulici Popská,“ uvedla vedoucí odboru.

Dle jejích slov je nejlepší rada občanům, kterým dělají v okolí domova holubi starosti, aby uzavřeli půdní prostory či jinak zajistili své domy, a tak znemožnili zabydlení problematických ptáků ve svých nemovitostech. Holubi bývají podle lékařů přenašeči některých nemocí a hlavně roztočů, které přinášejí alergie nebo plísně.

„Pokud vím, tak holubi přenášejí ornitózu, ale jen z doslechu. Na našem oddělení jsme dosud žádného pacienta, přímo nakaženého holubem, neměli,“ říká primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel. Ornitóza se projevuje podobně jako zápal plic. K dalším nemocem, podle odborníků přenášeným holuby, patří například ptačí tuberkulóza, napadající játra nebo slezinu, průjmová salmonela nebo i toxoplazmóza.

Tomáš Pustka, Jitka Hrušková