Zatím jsme ve zlomovém roce 2008 a Opava se po dlouhých letech čekání, jednání i přešlapování na místě dočkala toho, že se letos začíná stavět reprezentativní a bezpečnější připojení na Ostravu i k dálnici. Jde o známou komunikaci I/11.

Letos půjde o stěžejní stavbu v délce 9,7 kilometrů začínající na hranici Ostravy a končící na hranici Mokrých Lazců. Stavaře čeká vybudování patnácti mostů včetně severního obchvatu Velké Polomi a Hrabyně. „Tato stavba by měla stát přes dvě a půl miliardy,“ podotkl náměstek primátora Pavel Mališ (ODS) s tím, že letošního 4. března bylo získáno již poslední povolení a tudíž nic nebrání vybrání tendru na dodavatele. Oficiálně by se stavba měla ukončit v červenci 2012, vedení opavské radnice nicméně doufá, že se po nové komunikaci budeme prohánět již o dva roky dříve. Cesta z Opavy do Ostravy by trvala zhruba 10 minut.

„Jde o dobré napojení na Ostravu a dálnici, silnice je naprojektována na devadesátikilometrovou rychlost v hodině. To vše představuje zjednodušení pro investory,“ podotkl primátor Opavy Zbyněk Stanjura (ODS). V současné době se také řeší severní obchvat Komárova a to tak, aby se nemusely bourat rodinné domky. Radnice nicméně očekává potíže s úředníky z životního prostředí. A vyhnout se jim a vést obchvat jižně? To radnice nechce s odůvodněním, ať má tato městská část prostor se na jih rozrůstat.

To ale není všechno. Již za pár dnů, 28. dubna, se koná oficiální zahájení stavby spojky S1 mezi rondelem u Globusu ke Kauflandu. Silnice v délce 1,760 kilometrů s dvěma mosty přijde za 700 milionů a dokončena by měla být do dvou let.