Objekt patřil Moravskoslezskému kraji, který ho získal jako zřizovatel Slezské nemocnice. Nyní ho kraj i s pozemkem předal statutárnímu městu Opava výměnou za budovu základní školy Dvořákovy sady a doplatek 2,8 milionu korun. V současné době probíhá zápis objektu do katastru a ještě letos by měl být vyhotoven investiční záměr na využití celé budovy.

„Chceme, aby v budoucnu sloužila podobnému účelu jako stávající dva penziony pro seniory v Kateřinkách. Znamená to, že půjde o formu ubytování a služeb pro jednotlivce i rodiny. Rozhodnutí o konkrétním typu služeb dosud nepadlo,“ říká k novému využití budovy opavský primátor Zbyněk Stanjura (ODS).

V příštím roce je počítáno se zhotovením projektu a celková rekonstrukce by mohla být provedena v letech 2010 až 2011. Vyžádá si velké finanční náklady a město bude proto hledat vhodné zdroje k jejich uhrazení. „Poloha objektu je pro náš záměr vhodná. Není z něj daleko do centra ani do Slezské nemocnice, nacházejí se u ní zastávky městské hromadné dopravy a k relaxaci ubytovaných přispěje i rozlehlá zahrada se stromy,“ přibližuje primátor Stanjura některé výhody takového ubytování pro seniory.

Budovu nechal postavit v rozmezí let 1911 až 1912 tehdejší ředitel zemské nemocnice Fritz Pendl jako soukromé sanatorium. Disponovala čtyřiceti lůžky, dvěma operačními sály a na svou dobu byla vybavena nejmodernějším zařízením. Jako porodnice začala sloužit od roku 1947, ale čas pokročil a porodnice svému účelu přestala vyhovovat. Provoz navíc komplikoval velmi špatný technický stav. Po dostavění centrálního pavilonu ve Slezské nemocnici původní porodnice osiřela. Maminky začaly přivádět děti na svět už v nových prostorách, které svým prostředím a vybavením odpovídají současným zdravotnických požadavkům.