Kobeřice Střed obce už před rokem 1989 hyzdilo megalomansky řešené a stále jen rozestavěné nákupní centrum. Dnes už to neplatí. Po dlouhých devětadvaceti letech se objekt po celkové rekonstrukci a dostavbě, spojené s částečným zbouráním konstrukcí, změnil na pěkný Obecní dům s kulturním sálem s minimálně dvěma sty místy, garáží a prostorami občanské vybavenosti včetně potřebného zázemí.

„Stavba byla vysoutěžena na zhruba šedesát milionů korun a obec na ni měla vyčleněné vlastní finanční prostředky. Letos v lednu proběhla kolaudace,“ uvedl starosta Lukáš Kubný.

Práce byly dokončeny už minulý rok. Část prostor pak obsadil od začátku letošního roku obecní úřad a do dalších se „přistěhují“ ještě knihovna s poštou.

Do Obecního domu už se přestěhoval úřad, v brzké době to čeká i poštu a knihovnu.Do Obecního domu už se přestěhoval úřad, v brzké době to čeká i poštu a knihovnu.Autor: archiv obce

„V suterénu jsou i dva komerční prostory, pro služby jako manikúra, pedikúra či kosmetika. Připravuje se i místo pro restauraci. Centrum obce i samotné Kobeřice tak mají nový náboj,“ dodal Lukáš Kubný.

V devadesátých letech minulého století byl nedokončený objekt, místními přezdívaný „Hirošima“, zakonzervován. Pak se stal majetkem obce, což mu prospělo. Obyvatelé v prvním referendu, uskutečněném v roce 2010, schválili možnost vzniku obecního a komunitního centra, ale obci na záměr chyběly peníze.

Objekt zůstával dál ve své ohyzdné podobě a o jeho využití projevil zájem podnikatel, který z něj hodlal postavit supermarket. Místním se to nelíbilo a v roce 2013 to v dalším veřejném referendu odmítli. Zastupitelé nakonec rozhodli o proměně budovy na Obecní dům.