Pietu hřbitovní zeď u opavského Městského hřbitova rozhodně nepřipomíná. Cihly totiž hrají všemi barvami, protože v minulých letech si tady dávali dostaveníčko sprejeři, aby zde prezentovali své výtvory. Naposledy se tak stalo letos v srpnu, přičemž radnice poté podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro poškození cizí věci.

Na řadu nyní přišly čisticí práce, kterých se ujala specializovaná firma. Dohromady se zaměřila na 200 metrů čtverečních plochy, a to na celé čelní stěně hřbitova a na boční zdi ve směru od Otic. K mytí byly použity vysokotlaké horkovodní přístroje a biologicky rozložitelné chemické přípravky. Jestli se podaří graffitti zcela a trvale vyčistit, přitom není jisté.

„Část obrysů může po nějaké době na povrch opětovně vystoupit, záleží na nasákavosti daného podkladu. Pak by bylo nutné zkusit nechat pozůstatky opětovně vyčistit. Existuje také možnost použít obnovující zakrývací nátěr, o té ale neuvažujeme, jelikož se jedná převážně o hodně starou cihlu a jakýkoliv nátěr by zde působil rušivě,“ vysvětluje opavská mluvčí Lada Dobrovolná.

Kvůli odstranění graffiti je městská kasa chudší o 109 tisíc.