Dvacetileté Jitce Porubové ze Slavkova, studentce Střední průmyslové a umělecké školy v Opavě, však originální nápad přinesl trestní stíhání.

Myšlenka byla jednoduchá: naskenovat dvoustovky a pomocí počítačového programu nahradit tvář Jana Amose Komenského fotkou každého jednotlivého spolužáka ze třídy. Jméno Komenského pak bylo nahrazeno nápisem SŠPU (střední škola průmyslová a umělecká) a jménem jednotlivých studentů.

Dalšími změnami bylo nahrazení roku výroby datem 05 – 09, tedy dobou studia. Tato vytištěná minitabla pak letos 27. května rozhodila kolem své školy jako překvapení pro své spolužáky.

Bankovky – tabla ovšem našli i jiní kolemjdoucí a na problém bylo zaděláno. Někteří z nich totiž jimi o čtrnáct dní později zaplatili v obchodech v Komárově a v Melči, kde nikdo nepoznal, že jde o jiný portrét, jiné nápisy na tzv. bankovce a ani to, že byly vytištěny na běžném kancelářském papíru.

Po tomto incidentu bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele. Policisté se pak přes informace na osobitých bankovkách dostali ke škole, k třídě a k samotné Jitce Porubové. „Domů pro počítač se mnou jelo šest policistů ve dvou autech,“ říká samotná Jitka.

Obvinění znělo: padělání a pozměňování peněz a bylo jí zakázáno opuštění státu. Policisté jí zabavili počítač i tiskárnu a vše poslali na expertizu. Začalo vyšetřování a výslechy. „Řekli mi, že největší problém je v nepozměněném formátu. Kdybych změnila velikosti, nic takového by se prý nestalo,“ vzpomíná na nepříliš veselé prázdniny Jitka.

Jak celý příběh dopadne, není dosud jisté. Jitku podle jejích slov prý vůbec nenapadlo, co její originální nápad způsobí. „Doufám, že to dobře dopadne, ráda bych se teď už soustředila jen na své studium,“ dodala.

Petr Lasák