Řeč je o sedmašedesátiletém důchodci Vojtěchu Novotném z Ludgeřovic. „Obrátil jsem se s dotazem na ministerstvo zdravotnictví a odpověď, kterou jsem obdržel, není podle mého názoru dostačující,“ sdělil naší redakci Vojtěch Novotný s tím, že by chtěl, aby byli čtenáři obeznámeni, jak to v našem zdravotnictví podle jeho názoru funguje.

Vojtěch Novotný tedy napsal dopis adresovaný ministerstvu zdravotnictví, v němž popsal svou zkušenost s doplatky za léky v lékárnách. „Doplatek za krabičku Inzulinu Novo Mix činil sto devadesát pět korun, v jiné lékárně mi bylo účtováno pouze padesát korun,“ řekl důchodce.

Podle jeho slov to, co se děje v našich lékárnách, hraničí s okrádáním pacientů. Na jeho dopis reagoval ředitel odboru komunikace s veřejností Tomáš Cikrt. „Tam, kde jste dostal lék za doplatek padesát korun, jste dostal slevu. To znamená, že systém funguje,“ uvedl Cikrt se slovy, že úpravy například pevných cen léků by tuto slevu neumožnily.

Je to podle něj nepohodlné, ale pro Vojtěcha Novotného levnější. „Doporučuji vám proto, abyste stejně tak, jak si ověřujete cenu například při nákupu potravin nebo jiného zboží, si předem ověřil i výši doplatku u léků,“ řekl Cikrt a pokračoval: „Prioritou ministra zdravotnictví je, aby se léky dostaly k občanům co možná nejlevněji,“ řekl Cikrt.

Podle jeho slov je proto od letošního roku zaveden systém, který umožní Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv ještě letos snížit tzv. maximální ceny a tím i doplatky u přibližně tří tisíc léků. Z toho podle jeho slov u pěti set padesáti přípravků zmizí doplatky úplně.

Co z výše uvedeného plyne pro Vojtěcha Novotného? „Zkrátka se mi nelíbí, že jsou lékárny přirovnávány k prodejnám se zbožím,“ dodal důchodce.