Například v Hlučíně na Opavsku byli prvňáčci pasováni v tělocvičně obří tužkou. V bohumínském Pudlově dostali pamětní list a tričko s nápisem Bohumínský školáček, zjistila ČTK. Dvěma desítkám dětí z hlučínské Základní školy Dr. Miroslava Tyrše začala školní docházka pasováním na žáka první třídy. Ředitelka školy Ivana Staňková pasovala do stavu žákovského každého z nich obří tužkou. "Tento rituál jsme zavedli loni a dnes jsme jej v tělocvičně školy provedli podruhé. Je to milé zpestření pro naše prvňáčky," řekla. Po slavnostním aktu čekalo ve třídě na malé školáky překvapení v podobě dortu. "Je to moc pěkná tradice. Naše starší dcera nic takového neměla. Takhle si děti budou první školní den lépe pamatovat," řekl jeden z přítomných otců.

V Bohumíně na Karvinsku začal školní rok 210 dětem. Základní škola v městské části Pudlov otevřela přípravnou třídu pro 15 romských dětí, do lavic usedlo poprvé 17 prvňáčků. "Obě třídy jsem navštívila osobně za doprovodu místostarostky Věry Palkové. Starší žáky jsem přivítala rozhlasem," řekla ředitelka školy Jarmila Horová. Při tradičním uvítacím projevu se žáci dozvěděli hlavně novinky - například kolik se otevřelo tříd, kdo z učitelů je nový a koho bude učit. Se školním rozhlasem se to podle ní ale musí umět. "Loni jsem zahajovala školní rok v zastoupení za nemocnou ředitelku. Byl to můj první projev. Zapnula jsem rozhlasový pultík a začala mluvit, ale z chodeb jsem stále slyšela čilý ruch. Až pak jsem zjistila, že jsem zapnutím pultu vyhodila v celé škole pojistky, takže to bylo bez projevu," vzpomínala Horová.

S prvním zvoněním bylo některým školákům líto, že prázdniny už skončily a jim začínají povinnosti. "Víc by se mi líbilo, kdyby prázdniny trvaly deset měsíců a škola jen dva. O prázdninách se totiž nemusím učit a můžu si třeba víc kreslit. Ale zase je dobře, že se naučím něco nového. Třeba český jazyk a tělocvik mě baví. Ale dnes se těším hlavně na seznámení s prvňáky," řekla ČTK před školou v Mokrých Lazcích na Opavsku osmiletá druhačka Hanička.

Jisté napětí panovalo ráno před školou ve Štítině na Opavsku i mezi staršími dětmi. "Hodně z nás má strach z toho, co nás v osmičce čeká. I ti největší optimisté ve třídě se děsí - nová třída, nová třídní, začínáme s chemií a informatikou. Také budeme mít nově sedm hodin denně, což znamená, že budeme končit ve 14:30 a nezbude tolik času na kroužky," ČTK čtrnáctiletá Eva Halfarová. Dodala, že o nových výukových programech na základních školách se zatím podrobnosti nedozvěděla. "Před prázdninami nám jen říkala učitelka, že se bude od září posuzovat i to, jak aktivně se hlásím. Ale víc nevím," řekla.