Aplikace mapuje životní příběh neznámého hrdiny, plukovníka Viléma Dvořáka, rodáka z nedalekého Chlebičova.

Na konci války patřila Hrabyně k nejvíce zničeným obcím na území celé republiky. I přesto, že se Vilém Dvořák přímo její záchrany neúčastnil, mohou si návštěvníci památníku po jeho boku vyzkoušet, jak by v bojích sami obstáli.

Čeká na ně nejen řada různých úkolů, ale zažijí třeba také autentickou střelbu z německých kulometů.

„Myslíme si, že vedle známých hrdinských činů je důležité ukázat i příběhy těch méně známých, kteří však svou odhodlaností a nebojácností významně zasáhli do novodobých dějin. Díky možnostem, které nabízí dnešní chytré telefony, lze lidem alespoň částečně přiblížit, jaké to tenkrát muselo být,“ uvedla vedoucí hrabyňského památníku Kamila Poláková.

Nová geolokační hra je pro zájemce zdarma dostupná prostřednictvím mobilní aplikace GEOFUN a zahrát si ji mohou majitelé chytrých telefonů s operačními systémy Android a iOS.

NAVAŽTE SPOJENÍ S LONDÝNEM

Vilém Dvořák se po komplikovaném útěku z vlasti v roce 1939 dostal až do československého vojska ve Francii. V době, kdy působil mimo svou domovinu, absolvoval celou řadu výcviků. Prošel si například radiotelegrafickým či tankovým kurzem, dokončil středoškolské vzdělání a stal se nejlepším studentem.

Ve hře je vzpomenuta také perlička, kdy byl Vilém Dvořák přiřazen k předzvědnému oddílu motoeskadrony, která mířila do vesnice Roquefort. Dvořák však do té doby nikdy na motocyklu neseděl. Když byl v roce 1944 velitelem tanku, připojil se i k těžkým bojům o francouzský Dunkerque, kde dostal rozkaz dopravit vysílačku k obklíčené posádce.

Tato situace se nakonec stala i námětem celé hry a hlavním úkolem je tak pro hráče doručení vysílačky radiotelegrafistovi a navázání spojení s Londýnem. Po skončení druhé světové války byl Vilém Dvořák povýšen na poručíka v záloze a v roce 2000 pak ještě mimořádně povýšen na plukovníka v záloze.

Zemřel v roce 2009.