Přivolala je starostka obce Jana Zechová. „Na labuť nás nejprve upozornil jeden náš občan. Obratem jsem volala na linku 150. Na místo dorazili heraltičtí hasiči a okamžitě se dali do práce," mínila Jana Zechová.

O žádný komplikovaný zásah nešlo. Vzrostlý pták neměl v pusti zaklíněnou nohu, spíš na malém prostoru nedokázal manévrovat. „S největší pravděpodobností labuť nemohla roztáhnout křídla, aby odletěla," pokračovala starostka Velkých Heraltic.

Labutě jsou známé svým impulzivním chováním. Při jejich krmení jste se možná na vlastní kůži přesvědčili o tom, že dráždění těchto ptáků se nevyplácí. „To mohu potvrdit. Jako malá jsem před jednou rozzuřenou labutí utíkala," smála se Jana Zechová a pak už trochu vážnějším hlasem dodala: „Labuť trochu syčela, ale nebylo to nijak nebezpečné. Velitel zásahu má velmi rád zvířata a i v tomto případě si dokázal poradit."

Záchrana uvízlé labutě byla tak rychlá, že velkoheraltická starostka skoro ani nestačila pořídit fotky.

„Chtěla jsem udělat pár fotografií ze zásahu, ale než se mi povedlo vytáhnout fotoaparát, labuť už byla skoro zase na svobodě. Celá akce mohla trvat maximálně šest až sedm minut. Nezraněný pták byl pak vypuštěn na pole," popisovala.

Poměrně velkou záhadou zůstává, proč zrovna pták jako labuť skončil v kanálové vpusti. Hlavně ve Velkých Heralticích. V okolí totiž není žádná vodní plocha, kde by se labutě zdržovaly. „Hodně jsme nad tím uvažovali, ale nedokázali jsme si kloudně odpovědět. Nejblíže je asi Stříbrné jezero v Opavě. Nevím, co dělala tady u nás," uvedla Jana Zechová a na závěr se ještě pokusila zapátrat v paměti, zda v poslední době v obci vyprošťovali nějaké jiné zvíře. „Za celou dobu, co jsem ve Velkých Heralticích, si na nic podobného nepamatuju," zakončila.

Petr Dušek