Během následujících dní se k nim přidali další dva známí a plán se začal rýsovat. Ruina pod zdejším zámkem, v jejíž obnovu tehdy věřil jen největší optimista, měla nakročeno k záchraně. Čtveřici chlapů, k nimž se postupně přidávali další, začal kolotoč běhání po úřadech, papírování, tvrdé práce, shánění peněz a přesvědčování těch, kteří je měli pod palcem. Byly okamžiky, kdy s tím vším chtěli praštit a utéct od sousta, které bylo větší, než čekali.

S vošárnou na krku, kvůli níž před několika lety založili i občanské sdružení, překonávali nástrahy běžného denního života v zaměstnání i doma. Nakonec to dokázali. „Bolelo to, jsme unaveni, ale mělo to smysl," řekl předseda občanského sdružení Vošárna Rostislav Müller.

Minulý čtvrtek „své vypiplané dítě", které lidé již delší dobu obdivují zvenčí, poprvé otevřeli a pozvali dovnitř hosty. A byl to zážitek. Bývalá vošárna, v níž se v minulých dobách pralo a sušilo prádlo, voněla dřevem, novotou a ušlechtilými materiály. Jen unikátní krov je postaven postaru na dřevěných čepech a nehyzdí ho jediný hřebík.

.

První hosty vošárny čekalo hudební vystoupení. Odehrálo se v prvním patře s unikátním dřevěným krovem. foto: Vladimír Meletzký

Celá vošárna se proměnila v místo určené pro setkávání lidí. „Jako fotbalisté se scházíme v hospodě, kde je nás moc. Teď se můžeme setkávat tady," pokračuje Rostislav Müller a vypočítává další možnosti. Vošárna může hostit koncerty, předehrávky dětí základní umělecké školy, akce občanských spolků včetně hasičů či důchodců, výstavy fotografií, krajek, vítání občánků, a bude-li zájem, pak třeba i svatby. Ve vybavené kuchyni se mohou péct perníky, v klubovnách vyrábět adventní věnce a provádět spoustu dalších činností.

Úplně vyhráno však není. Nejsou dokončeny venkovní úpravy pozemku, starosti dělá také blízkost potoka Raduňky, jehož břehy se nyní zpevňují.

Kolik bude stát provoz opravené vošárny a kdo si ho vezme na svá bedra? „Na kolik přijde provoz, to uvidíme. Před časem jsme se spojili s občanským sdružením Klub stolního tenisu, které bylo založeno dříve než sdružení Vošárna. Proto mohl čerpat i dotace na opravy. Klub stolního tenisu bude vošárnu také pět let provozovat," dodal Rostislav Müller, který se svými přáteli pevně věří, že lidé budou tento krásný prostor rádi navštěvovat.

Kolik vošárna stála?

Rekonstrukce vošárny přišla na 5,8 milionu korun. Z toho 5,3 milionu pocházelo z dotace z ROP Moravskoslezsko. „Bez Ropky by to nešlo," ocenil připutované peníze Rostislav Müller a doplnil, že stavba je zkolaudována a občanské sdružení Vošárna čeká na konečné vyúčtování z ROP Moravskoslezsko.

.