Opavská záchranná služba je součástí Územního střediska záchranné služby – příspěvkové organizace, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj. Hlavním úkolem je poskytování přednemocniční neodkladné péče pacientům, kteří jsou akutně ohroženi na životě či zdraví. Jedná se tedy především o náhle vzniklá a závažná onemocnění a stavy jako jsou cévní mozkové příhody, dechové obtíže, akutní srdeční infarkty, bezvědomí, křečové stavy (epilepsie), samozřejmě také úrazy, dopravní nehody a další.

Posádky vyjíždějí z pěti stanovišť, která jsou rozmístěna v Opavě (v areálu nemocnice a v prostorách Hasičského záchranného sboru), Hlučíně, Zábřehu u Dolního Benešova a ve Vítkově. V rámci územního odboru Opava funguje také převozová sanitní služba - doprava nemocných, raněných a rodiček (DRNR). Ta zajišťuje transport pacientů k plánovaným vyšetřením, hospitalizaci, jejich odvoz po ošetření a podobně.

V pracovních dnech je ve směně osm těchto sanitních vozů na stanovišti v Opavě a čtyři ve Vítkově. Více informací najdete na www.uszsmsk.cz. Rubriku připravil mluvčí Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Záchranáři v regionu Opavska, Hlučínska a Vítkovska poskytují přednemocniční neodkladnou péči přibližně sto osmdesáti tisícům obyvatel. Posádky Územního odboru Opava vyjíždějí ročně ve více než jedenácti tisících případech. Pro zásah v terénu je k dispozici osm až devět posádek. Záchranná služba zasahuje s různými typy výjezdových týmů:
- Rychlá lékařská pomoc (ve službě jsou tři až čtyři lékaři) Posádky s lékařem zasahují u nejzávažnějších událostí, kdy je pacient zpravidla bezprostředně ohrožen na životě.
- Rychlá zdravotnická pomoc V posádce je zdravotní sestra-specialistka nebo záchranář. Ošetřují postižené, kteří vyžadují rychlý zásah a transport do nemocnice, avšak nejsou v přímém ohrožení života.
- Rendez-vouz Osobní vozidlo s posádkou lékař, zdravotník a řidič-záchranář; umožňuje rychlý přesun lékaře a pružnost systému při větším množství pacientů, které je nutno v krátké době ošetřit.
- Letecká záchranná služba V případě potřeby si záchranáři mohou na místo události přivolat také vrtulník, který vzlétá z Ostravy a je k dispozici pro zásah kdekoli na území Moravskoslezského kraje.