To rozhodně neznamená, že by se zdravotníci s agresivními pacienty nesetkávali. Většinou jde o opilce nebo narkomany a jejich zlovůle zpravidla končí u nadávek, jen někdy prošpikovaných výhrůžkou.

„Při vyšetření úrazu a především hlavy musejí lékaři zjistit, jestli hrubé chování dotyčného pacienta vyvolalo poranění hlavy nebo jiný vliv alkohol, drogy a případně i abstinenční příznaky," vysvětluje náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Lenka Hanková.

Vyloženě dramatické situace s fyzickým útokem na zdravotníky se Slezské nemocnici dosud vyhýbají.

„Naši zaměstnanci jsou profesionálové, kteří musejí zvládat i konfliktní chvíle," míní Lenka Hanková. V tom jim pomáhají i kurzy chování v krizových situacích, které opavská nemocnice pořádá. Účastníci jsou v nich vedeni k vhodnému řešení nečekaných incidentů, ke kterým může na jejich oddělení dojít.

Kurzy si získávají stále větší oblibu a nemocnice počítá s jejich dalším pokračováním. Určitou výhodou opavského zdravotnického zařízení je také blízkost Psychiatrické nemocnice. Mnozí z hrubiánů, pokud nepotřebují chirurgické ošetření, do ní bývají rovnou převezeni.

Moravskoslezský kraj jako zřizovatel svých nemocnic připravuje projekt, který má zdravotníky důkladněji chránit. Jeho princip spočívá v zavedení bezpečnostních tlačítek. Jejich zmáčknutí vyvolá alarm na centrále a přivolá na ohrožené oddělení strážní službu.

Také záchranáři se při výjezdech občas setkávají jen se slovní agresivitou opilých i zdrogovaných pacientů nebo jejich rodin a přátel. „Pokud je výjezd sanitky směřován k nějaké rvačce nebo k podobné rizikové události, jezdí se záchranáři i policisté," konstatuje mluvčí Záchranné služby Lukáš Humpl.