Chtěly se pobavit a tak propašovaly tvrdý alkohol na diskotéku. Místo toho však skončily na jednotce intenzivní péče. Řeč je o dvou přibližně patnáctiletých dívkách, kterým museli v minulosti pomáhat opavští záchranáři.

„Jedna z dívek byla opilá natolik, že ji nemohli probrat. Zatímco jsme ji ošetřovali, přiběhli rodiče jiné dívky, která na tom byla podobně. Naložili jsme tedy jednu a jeli hned pro druhou,“ vzpomíná na výjezd lékař záchranné služby Luděk Smékal. Ten poukázal také na to, že častým problémem bývají rovněž drogy. „Dítěti je špatně, je excitované, točí se mu hlava. Často jde o marihuanu v kombinaci s alkoholem. Ve většině případů rodiče nic netuší,“ dodal lékař.

Podnapilé mladistvé pacienty nechávají záchranáři podle závažnosti jejich stavu buď v péči rodičů, nebo je předávají na dětské oddělení nemocnice. „Tam zpravidla zůstávají na jednotce intenzivní péče. V nejhorším případě otravy alkoholem, pokud pacientovi selhávají základní životní funkce, může skončit i na aru,“ vysvětluje mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl. Poměrně častým místem zásahu podle něj bývají restaurace a diskotéky, a to během pátečních a víkendových večerů.

„Událostí, kdy záchranka vyjíždí k nezletilým opilým, přibývá. Rozhodně to není výjimečné,“ zdůrazňuje Lukáš Humpl. Nejčastější jsou poranění hlavy a končetin. „Pod vlivem alkoholu dochází samozřejmě častěji k napadení. Druhou možností je, že opilí spadnou sami,“ zmínil. Nakonec dodal, že v případě dětí je povinnost informovat rodiče o tom, že je jejich dítě hospitalizováno. „Informace poskytne buď záchranka, nebo oddělení, kde je dítě hospitalizováno,“ doplnil.