VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranáři transportovali dítě do nemocnice i s vysazenou brankou

Opavsko - Šestiletý chlapec přelézal v době prázdnin zamčenou branku, vedoucí k dětskému hřišti v areálu školy. Když byl již téměř nahoře, ruka mu sjela po jednom z kovových hrotů, jimiž byla branka osazena.

28.5.2008 1
SDÍLEJ:

Zraněné dítě zůstalo nabodnuté na plotě.Foto: Hasiči

Základy první pomoci pro začátečníky

Následně se levou rukou na ostrý výčnělek plotu nabodl, špice mu přitom projela zápěstím. Naštěstí chlapci neporušila žádnou větší cévu, krvácení tedy bylo minimální. Malý pacient ovšem zůstal viset na brance a svědkové úrazu informovali záchrannou službu.

Posádka Rychlé zdravotnické pomoci nechtěla nic riskovat a rozhodla se dítě sama nevyprošťovat. Přivolali proto na místo hasiče, aby hrot branky odřízli. Protože byl postižený při vědomí, neobešlo by se to bez značně bolesti.

Nakonec se záchranáři rozhodli transportovat dítě do nemocnice i s vysazenou brankou a předali chlapce do péče chirurgické ambulance, kde se lékaři postarali o jeho definitivní vysvobození. To bylo následně provedeno za krátkodobé celkové anestezie.

Svědci vytáhli nůž z rány, došlo ke krvácení do břišní dutiny

Operační středisko záchranné služby převzalo informaci o dospívající dívce, která byla při slovní rozepři bodnuta nožem svým otcem. Lékař zasahující na místě zjistil, že pacientka utrpěla poranění v oblasti břicha, svědkové události nůž trčící v nadbřišku odstranili. Postižená byla při vědomí, vlivem vytažení nože z rány však došlo k závažnému krvácení do břišní dutiny.

Záchranáři pacientku ošetřili, zajistili žilní vstup, podali infúze a kryli otevřené poranění. Postiženou poté předali do péče lékařů chirurgické JIP, bylo nutné provést urgentní operační zákrok, dívka byla ihned operována. Výkon byl úspěšný, podařilo se zastavit krvácení a pacientka se během hospitalizace plně uzdravila.

Setkání záchranářů s bodnými poraněními nejsou výjimečná

Bodná rána je proniknutí ostrého hrotnatého předmětu do těla ve směru jeho podélné osy. Důležitý je přitom vbod (místo vniknutí předmětu) – podle něj je totiž možno usoudit, jaký byl charakter proniknuvšího předmětu (např. bodná zbraň). Určující pro závažnost poranění je nejen délka nástroje, ale i síla vbodnutí.

V posledních letech se setkáváme se zvýšeným výskytem bodných poranění, značný podíl na tom mají především kriminální činy. Ať už se však jedná o kriminální čin nebo úraz, nejčastěji je poraněna oblast břicha. Zde se především projevuje zrádnost těchto poranění. I bodné rány, které se na první pohled mohou zdát povrchové, mohou pronikat hluboko do tkání a tělesných dutin. V případě dutiny břišní jsou nejčastěji poraněna játra, slezina, ledviny. Proto nelze podceňovat jakékoliv poranění, zvláště, jestliže jsme nebyli svědky jeho vzniku.

Při rozsáhlejších poraněních se rozvíjí obraz šoku; může to být například při zasažení velké cévy nebo při poranění jednoho či více vnitřních orgánů.

Mezi příznaky šoku patří:
• bledost
• studený lepkavý pot
• žízeň
• závrať
• usilovné dýchání
• občasné zvracení

O šokovém stavu bude pojednávat další samostatný článek, nicméně je nutno pamatovat na nejdůležitější zásady v těchto případech, a těmi jsou: - rychlý a maximálně šetrný transport do zdravotnického zařízení - nepodávat prostředky tišící bolest - nepodávat postiženému tekutiny (můžeme zvlhčovat rty)

Jistou zvláštní kapitolu tvoří bodná poranění srdce, která patří často do kategorie smrtelných úrazů. Při pronikajícím poranění srdce umírá během incidentu či transportu více než 80 % pacientů. Hned v úvodu se projevuje nestabilita krevního tlaku a oslabení srdeční činnosti. Bodné poranění v krajině srdeční společně s poklesem krevního tlaku je indikací pro okamžitý chirurgický zákrok.

Ten společně s dalšími příznivými faktory (nižší věk pacienta, včasný transport) jako jediná metoda může zvrátit špatnou prognózu těchto poranění.

Hlavními příčinami smrti při bodných poraněních jsou:
• šok z vykrvácení (tzv. hemoragický šok)
• poškození důležitých orgánů
• vážné zánětlivé komplikace v důsledku zranění

Jaké jsou zásady první pomoci?

• sterilní krytí rány

• stlačení (komprese) rány, a to třeba i holou rukou

• při výhřezu střevních kliček (u rozsáhlých zejících poranění) je nutné břicho zabalit do čistého, nejlépe vyžehleného prostěradla, osušky, ručníku, atd., vyhřezlé střevní kličky se nesnažíme vpravit zpět do dutiny břišní

• nepodáváme jídlo ani tekutiny

• v případě selhání základních životních funkcí ihned zahájíme resuscitační pokusy

• neprodleně zajistíme příjezd záchranné služby, voláme 155

• Trčící předměty nikdy nevytahujeme, nýbrž fixujeme v ráně sterilním krytím a náplastí; předmět v ráně tlačí na poraněné cévy a tím zmenšuje krvácení

Více informací najdete na www.uszsmsk.cz.

Lukáš Humpl

28.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pracovník/ce ve výrobě LED panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zabezpečená rozrůstající se firma hledá do svého kolektivu člověka na pozici dělníka ve výrobě LED panelů. Základní náplň práce: pájení a osazování DPS, výroba kabeláží, kompletace výrobků. Požadavky:manuální zručnost, spolehlivost. Výhoda vzdělání technického směru, není však podmínkou. Veškeré věci se dají naučit a zaškolit. Práce vhodná i pro ženy. Možnost pracovního postupu i nástupu ihned.. Pracoviště: Atlas servis cz, s.r.o., Opavská, č.p. 492, 747 64 Velká Polom. Informace: Miroslav Šmajstrla, +420 604 852 237.

Výroba - Výroba Seřizovači 140 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů CNC FRÉZAŘ - MECHANIK, SEŘIZOVAČ, PROGRAMÁTOR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOU technického zaměření nejlépe s maturitou, praxe na CNC obráběcích strojích min. 2 roky, praxe s programováním řídicího systému FANUC, znalost seřízení stroje, nástroje, obrobku, znalost technologie třískového obrábění, výborná znalost čtení výkresové dokumentace, znalost práce s PC (Internet, Outlook). Samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, trestní bezúhonnost, 1-směnný provoz, nástup ihned., Nabízíme: , mzda od 22000,- do 25000,- Kč + osobní ohodnocení, stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní a životní připojištění. Strukturovaný životopis pošlete na e-mail: ales.rataj@ke-arm.com.. Pracoviště: Ke-arm, s.r.o. - pracoviště hala iiib, Vávrovická, č.p. 280, 747 07 Opava 7. Informace: Aleš Rataj, +420 555 440 210.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 16 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci pracovník, pracovnice ve výrobě uzenin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Škrobánková Radmila, životopisy zasílejte na e-mail finance@reznictvi-tichy.cz, osobní pohovor nutno domluvit na tel. čísle 775 635 835., Praxe v oboru není podmínkou - zaučíme, požadujeme časovou flexibilitu, pracovní nasazení, odpovědnost, samostatnost a trestní bezúhonnost., Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Nástupní mzda 100Kč/hod, po zapracování možnost navýšení až na 200Kč/hod. , Nástup možný ihned. Pracoviště: Háj ve Slezsku - Chabičov.. Pracoviště: Řeznictví tichý s.r.o., Mlýnská, č.p. 36, 747 92 Háj ve Slezsku. Informace: Radmila Škrobánková, +420 775 635 835.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 120 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři PRACOVNÍK/-CE ÚDRŽBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Škrobánková Radmila, životopisy zasílejte na e-mail: finance@reznictvi-tichy.cz., Praxe v oboru - není podmínkou. Svářečský průkaz - nutný. Požadujeme časovou flexibilitu, pracovní nasazení, odpovědnost, samostatnost, bezúhonnost. Možnost prodloužení pracovního poměru na dobu určitou. Po zapracování možnost navýšení platu až na 180,-Kč/hod. , Pracoviště: Háj ve Slezsku - Chabičov, Mlýnská 36, nástup ihned nebo dle domluvy.. Pracoviště: Řeznictví tichý s.r.o., Mlýnská, č.p. 36, 747 92 Háj ve Slezsku. Informace: Radmila Škrobánková, +420 775 635 835.


Helikoptéra přistávala v Kateřinkách u hřiště na Sokolce.
1

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Kostel sv. Mikuláše v Březové.
31

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Jaroslav Svozil: Sparta? Záruka kvality

Fotbalovou ligu poprvé okusil v mateřské Sigmě Olomouc, střihl si osm zápasů, pak ale musel čtyřiadvacetiletý stoper Jaroslav Svozil z Hané pryč. Trenéři sázeli na jiné koně.  

Povodí: nejste tady jediní! Vodáci: na přípravy bylo dost času!

Rozhodnutí Povodí Odry (POD) o zrušení sjezdu řeky Moravice se vodákům nelíbí. POD argumentuje suchem, vodáci tvrdí, že příprava sjezdu byla nedostatečná.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT