VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranáři transportovali dítě do nemocnice i s vysazenou brankou

Opavsko - Šestiletý chlapec přelézal v době prázdnin zamčenou branku, vedoucí k dětskému hřišti v areálu školy. Když byl již téměř nahoře, ruka mu sjela po jednom z kovových hrotů, jimiž byla branka osazena.

28.5.2008 1
SDÍLEJ:

Zraněné dítě zůstalo nabodnuté na plotě.Foto: Hasiči

Základy první pomoci pro začátečníky

Následně se levou rukou na ostrý výčnělek plotu nabodl, špice mu přitom projela zápěstím. Naštěstí chlapci neporušila žádnou větší cévu, krvácení tedy bylo minimální. Malý pacient ovšem zůstal viset na brance a svědkové úrazu informovali záchrannou službu.

Posádka Rychlé zdravotnické pomoci nechtěla nic riskovat a rozhodla se dítě sama nevyprošťovat. Přivolali proto na místo hasiče, aby hrot branky odřízli. Protože byl postižený při vědomí, neobešlo by se to bez značně bolesti.

Nakonec se záchranáři rozhodli transportovat dítě do nemocnice i s vysazenou brankou a předali chlapce do péče chirurgické ambulance, kde se lékaři postarali o jeho definitivní vysvobození. To bylo následně provedeno za krátkodobé celkové anestezie.

Svědci vytáhli nůž z rány, došlo ke krvácení do břišní dutiny

Operační středisko záchranné služby převzalo informaci o dospívající dívce, která byla při slovní rozepři bodnuta nožem svým otcem. Lékař zasahující na místě zjistil, že pacientka utrpěla poranění v oblasti břicha, svědkové události nůž trčící v nadbřišku odstranili. Postižená byla při vědomí, vlivem vytažení nože z rány však došlo k závažnému krvácení do břišní dutiny.

Záchranáři pacientku ošetřili, zajistili žilní vstup, podali infúze a kryli otevřené poranění. Postiženou poté předali do péče lékařů chirurgické JIP, bylo nutné provést urgentní operační zákrok, dívka byla ihned operována. Výkon byl úspěšný, podařilo se zastavit krvácení a pacientka se během hospitalizace plně uzdravila.

Setkání záchranářů s bodnými poraněními nejsou výjimečná

Bodná rána je proniknutí ostrého hrotnatého předmětu do těla ve směru jeho podélné osy. Důležitý je přitom vbod (místo vniknutí předmětu) – podle něj je totiž možno usoudit, jaký byl charakter proniknuvšího předmětu (např. bodná zbraň). Určující pro závažnost poranění je nejen délka nástroje, ale i síla vbodnutí.

V posledních letech se setkáváme se zvýšeným výskytem bodných poranění, značný podíl na tom mají především kriminální činy. Ať už se však jedná o kriminální čin nebo úraz, nejčastěji je poraněna oblast břicha. Zde se především projevuje zrádnost těchto poranění. I bodné rány, které se na první pohled mohou zdát povrchové, mohou pronikat hluboko do tkání a tělesných dutin. V případě dutiny břišní jsou nejčastěji poraněna játra, slezina, ledviny. Proto nelze podceňovat jakékoliv poranění, zvláště, jestliže jsme nebyli svědky jeho vzniku.

Při rozsáhlejších poraněních se rozvíjí obraz šoku; může to být například při zasažení velké cévy nebo při poranění jednoho či více vnitřních orgánů.

Mezi příznaky šoku patří:
• bledost
• studený lepkavý pot
• žízeň
• závrať
• usilovné dýchání
• občasné zvracení

O šokovém stavu bude pojednávat další samostatný článek, nicméně je nutno pamatovat na nejdůležitější zásady v těchto případech, a těmi jsou: - rychlý a maximálně šetrný transport do zdravotnického zařízení - nepodávat prostředky tišící bolest - nepodávat postiženému tekutiny (můžeme zvlhčovat rty)

Jistou zvláštní kapitolu tvoří bodná poranění srdce, která patří často do kategorie smrtelných úrazů. Při pronikajícím poranění srdce umírá během incidentu či transportu více než 80 % pacientů. Hned v úvodu se projevuje nestabilita krevního tlaku a oslabení srdeční činnosti. Bodné poranění v krajině srdeční společně s poklesem krevního tlaku je indikací pro okamžitý chirurgický zákrok.

Ten společně s dalšími příznivými faktory (nižší věk pacienta, včasný transport) jako jediná metoda může zvrátit špatnou prognózu těchto poranění.

Hlavními příčinami smrti při bodných poraněních jsou:
• šok z vykrvácení (tzv. hemoragický šok)
• poškození důležitých orgánů
• vážné zánětlivé komplikace v důsledku zranění

Jaké jsou zásady první pomoci?

• sterilní krytí rány

• stlačení (komprese) rány, a to třeba i holou rukou

• při výhřezu střevních kliček (u rozsáhlých zejících poranění) je nutné břicho zabalit do čistého, nejlépe vyžehleného prostěradla, osušky, ručníku, atd., vyhřezlé střevní kličky se nesnažíme vpravit zpět do dutiny břišní

• nepodáváme jídlo ani tekutiny

• v případě selhání základních životních funkcí ihned zahájíme resuscitační pokusy

• neprodleně zajistíme příjezd záchranné služby, voláme 155

• Trčící předměty nikdy nevytahujeme, nýbrž fixujeme v ráně sterilním krytím a náplastí; předmět v ráně tlačí na poraněné cévy a tím zmenšuje krvácení

Více informací najdete na www.uszsmsk.cz.

Lukáš Humpl

28.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Obchodní zástupci 25 000 Kč

Obchodní zástupci OBCHODNÍ ZÁSTUPCE, ZÁSTUPKYNĚ V OBLASTI INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Toflová Irena, tel.: 724 438 168, e-mail: irena.toflova@tipa.eu, Požadujeme:, zájem a orientaci v moderních "chytrých" technologiích, standardní zkušenosti a znalosti s PC, samostatnost, znalost v oblasti prodeje, flexibilita, dynamický projev., Pracoviště Opava, nástup dle dohody., Náplň práce: hledání nových zákazníků a příležitostí (pracovní cesty), komunikace se stávajícími zákazníky, partnery, dodavateli, podpora nabízených produktů, vytváření podkladů.. Pracoviště: Tipa,spol. s r.o., Sadová, č.p. 2749, 746 01 Opava 1. Informace: Irena Toflová, +420 724 438 168.

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 75 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) PROVOZNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Němec Arnošt tel.: 608 736 220, PRACOVNÍ DOBA OD 10:00 DO 22:00, Vyučení v oboru výhodou., Vzdělání nerozhoduje, praxe výhodou. Nástup možný ihned. Pracoviště: Hospůdka Sklep, Hať , Předem volat a domluvit si schůzku.. Pracoviště: Arnošt němec - pracoviště, U Střediska, č.p. 627, 747 16 Hať u Hlučína. Informace: Arnošt Němec, +420 608 736 220.

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Fotograf, kamereman a 20 000 Kč

Umělečtí, reklamní fotografové FOTOGRAF -KA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *Svůj strukturovaný životopis spolu s portfoliem fotografií (min. 10) zašlete na kariera@stoklasa.cz, do předmětu uveďte fotograf/fotografka., Požadujeme: zkušenosti s fotografováním v ateliéru (znalost zábleskových světel apod.), znalost práce s profesionální digitální zrcadlovkou (ovládání, nastavení), znalost úpravy fotografií v editačním SW., Nabízíme: pružnou pracovní dobu, možnost dalšího vzdělávání a rozvoje., Pracovní náplň: fotografování zboží na modelech, pro reklamní účely a marketingové kampaně. Spolupráce na videonávodech a úprava fotografií.. Pracoviště: Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Záhumenní, č.p. 453, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: , .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ -KA DODÁVKOVÉHO VOZIDLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Romanovschi Petr, tel.: 725 245 003 - volejte 7:00 - 14:00 hod., e-mail: romanovschi@fbtlogistics.cz, Praxe v oboru vítána, dobrá pracovní morálka, zájem o řízení motorových vozidel, časová flexibilita - časově náročný provoz., Místo výkonu práce: celá ČR + státy Evropy, nástup dle dohody.. Pracoviště: Fbt logistics, s.r.o., Kolofíkovo nábřeží, č.p. 1364, 747 05 Opava 5. Informace: Petr Romanovschi, +420 725 245 003.


Vláda ČR na návštěvě v Moravskoslezském kraji, 24. dubna 2018 v Ostravě, na snímku vlevo ministr Richard Brabec  s náměstkem hejtmana Jakubem Unuckou.
70

Ministr Brabec: S další miliardou na kotle zmizí z ovzduší tuny a tuny prachu

Ilustrační foto.

Kouč vedoucí Opavy změny neplánuje

Luděk Jurečka: Dalšího soupeře neřešíme, chceme finále

Zkušení hráči v play off ožívají. To je přesně i případ opavského křídelníka Luďka Jurečky. Ostřílený basketbalista byl jedním z hlavních tahounů Slezanů proti Olomoucku. Byl nejlepším střelcem svého týmu a Hanáky ničil především rychlopalbou trojek.

Muž odsouzený za vraždu poštovní úřednice ve Skřipově žádá obnovu procesu

Obhajoba zpochybňuje znalecký posudek týkající se pachových stop, které se staly hlavním nepřímým důkazem.

Záchytná stanice v Hlučíně je bez psů

Stanice ve městě pracuje kvalitně, což dokazuje to, že ji momentálně neobývá ani jeden pes.

Opava: stavba krytého bazénu se vrací do hry

Zastupitelé v pondělí odsouhlasili navýšení limitu částky určené na výstavbu nového krytého bazénu na 380 milionů korun bez DPH.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT