Zažívají něco, co běžný člověk nezažívá. Zachraňují lidské životy na ulici. Zajímají je pak osudy těch, které zachránili? Ze slov lékařů, záchranářů i policistů, které naše redakce s touto otázkou oslovila, je zřejmé, že je další osudy obětí havárek zajímají. Mnozí to považují doslova za srdeční záležitost. Někteří po nich pátrají na vlastní pěst. Podle mluvčího krajské záchranky Lukáše Humpla všechno záleží na události. „Není pravidlem, abychom volali do nemocnice a zjišťovali zdravotní stav člověka, kterého jsme zachraňovali. Nicméně záleží na tom, co člověk na místě ze sebe nechá. Má přirozenou tendenci se dozvědět, jestli jeho práce k něčemu byla,“ zmínil Lukáš Humpl.
U dopravních policistů, kteří jsou povinni ohledat místo nehody, je situace podobná. „Zažili něco, co běžný člověk nezažívá. Mají zájem na tom, aby vše dopadlo dobře. Sice nevolají kvůli zdravotnímu stavu lidí do nemocnic, ale zjišťují si to pomocí spisů nebo přes komisaře, který nehodu vyšetřuje,“ řekl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský a podotkl, že z jeho strany nelze zapomenout na letošní nehodu v Kajlovci, která si vyžádala čtyři oběti. „Hrozný zážitek byl také v Píšti, kde mladík narazil do lidí u diskotéky. Zemřely tehdy tři dívky. Byl jsem na místě nehody hned v noci. Je to dost nepříjemný pocit,“ prozradil René Černohorský s tím, že ještě horší to musejí mít dopravní policisté a kriminální technik.
Nakonec dodal, že vedou statistiky, takže ve většině případů jsou informováni o tom, zda člověk později nepodlehl zraněním v nemocnici. Nemocnice pak většinou další osudy svých svěřenců sledovat nestíhají. Situace je ještě složitější v případě, kdy je pacient z jedné nemocnice převezen kvůli zhoršujícímu se stavu do druhé.
„Pokud se k nám pacient vrátí i s celou dokumentací, tak jeho stav samozřejmě sledujeme. V případě, že se nevrátí, pak jediná instituce, která jeho zdravotní stav sleduje, je zdravotní pojišťovna,“ vysvětlila mediální zástupkyně Slezské nemocnice v Opavě Eva Kijonková. Skutečnost, že nemocnice nemůže sledovat konkrétní osud každého pacienta, potvrdil rovněž tiskový mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě Tomáš Oborný.