Je víkend, něco okolo dvaadvacáté hodiny. Na chodníku se povaluje namol opilý muž se zkrvavenou hlavou. Pro opavské záchranáře bohužel celkem častý obrázek.

„Záchranáři vyjíždějí k osobám ohroženým na zdraví nebo životě, kde je přítomen alkohol, velmi nárazově. V nočních hodinách, například během víkendu, to bývá i několik událostí za sebou v krátkém časovém odstupu,“ uvedl tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl s tím, že nejčastěji ošetřují podnapilé pacienty po pádech a napadeních.

„Dominují lehčí nebo středně těžká poranění, většinou hlavy. „Druhou skupinou jsou pak lidé v těžké opilosti, která zapříčiní již poruchu vědomí. V těchto případech je již ohrožen život,“ zdůrazňuje Humpl. Jak dále zmínil, agresivita, pokud se s ní záchranáři při zásahu setkávají, bývá z velké části přítomna právě u pacientů, nebo okolí pod vlivem psychotropních látek, tedy i alkoholu.

„Převažuje agresivita verbální. Tedy nadávky a vyhrožování,“ vysvětlil Humpl a doplnil, že zraněný je ošetřen posádkou a následně předán na traumatologickou či chirurgickou ambulanci v nemocnici. Pokud je třeba umístit pacienta na záchytku, rozhoduje o tom ošetřující lékař v nemocnici.

„V případě poruchy vědomí a ohrožení životních funkcí může být takový pacient hospitalizován i na jednotce intenzivní péče. Nabízí se otázka, zda nemusejí opilci výjezd záchranky platit. „Pokud je pacient opilý a k tomu zraněný nebo opilý tak těžce, že je ohrožen jeho život, je zásah zdravotnické záchranné služby hrazen z jeho zdravotního pojištění,“ upřesnil.

Záchranná služba podle Humplových slov funguje i pro opilé zraněné nebo nemocné pacienty. „Okolnosti zásahu, komunikace s pacientem a další však pochopitelně bývají přítomností vlivu psychotropních látek často ztíženy.

Pro záchranáře bývá takový zásah logicky nepříjemný. Přimět opilého pacienta ke spolupráci, vysvětlit mu nutnost vyšetření, ošetření a transportu do zdravotnického zařízení je leckdy opravdu obtížné i pro zkušené zdravotníky,“ dodal.

Nakonec se nechal slyšet, že k bezpečné práci v těchto případech bývá nutná spolupráce policie.