Jak redakci potvrdil starosta obce Petr Dubový, záměrem obce je uchování lipové aleje. „Chceme, aby tady alej zůstala a sloužila dalším generacím,“ uvedl starosta. Obec již podnikla první kroky, a to schválení územního plánu.

„Cílem je provést obchvat a pod odborným dohledem dosadit nové stromky,“ řekl Dubový s tím, že alej by zůstala průchozí pouze pro cyklisty a pěší. „Normálně tady jezdí auta, úzkou alej tím ničí, kamiony se rovněž tlačí na stromy,“ komentoval současnou situaci starosta.

Obec dostala v letošním roce dotaci ve výši tří set tisíc korun. Podle starostových slov byla alej za tyto peníze ošetřena, ořezaly se stromy a upravily větve. „Diskutovali jsme se Správou silnic Moravskoslezského kraje o obchvatu, naším záměrem je vystavět dvouproudovou silnici,“ dodal starosta.

Jaká je historie lipové aleje? Původně sloužila v devatenáctém století jako doprovodná zeleň ke kočárové cestě. V současné době v aleji roste pětašedesát stromů, původních je dvacet z nich. Stromy jsou jedinečné tím, jak byly pěstovány. Jejich kmeny jsou rozšířené ve směru cesty a úzké kolmo na cestu.

Pro svou historickou hodnotu a funkci v krajině byla alej v sedmdesátých letech navržena do kategorie chráněných krajinných výtvorů. K jejímu vyhlášení nedošlo, alej však zůstala i přes návrhy na zrušení zachována.