Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doktorka Stanislava Vítková: Záchytka je lacinou noclehárnou

OPAVA - Protialkoholní záchytka sídlí v objektu opavské Psychiatrické léčebny a klienty do ní policisté a zdravotníci přivážejí nejenom z Opavska, ale také z Bruntálska, Novojičínska a Jesenicka. Vloni mělo zařízení 850 klientů a letos jich přišlo už 707. Za čtrnáct let vedení tohoto zařízení by Stanislava Vítková mohla vyprávět už celé romány.

3.11.2007
SDÍLEJ:

Stanislava Vítečková poznává život lidí z odvrácené strany.Foto: DENÍK/Jitka Hrušková

Jak se mezi opilci cítíte jako střízlivá?

Těžko říci, protože jako opilá jsem na záchytce ještě nebyla. Pobyt s opilci pod jednou střechou každopádně vyvolává dost zvláštní pocit.

Prozradíte svůj vztah k alkoholu?

Nějak zvlášť mi nechutná a nemusím přitom ani myslet na to, co s lidmi dělá. Jsem jen jeho příležitostný konzument při společenských příležitostech. Ze své dlouholeté praxe vím, že některým lidem vyloženě chutná, ale ten typ naštěstí nejsem.

Vám nechutná žádný alkohol?

Pokud si mohu vybrat, sáhnu po sklence vína a stačí mi. Tvrdý alkohol vůbec nemusím a v případě nutnosti volím jeho „měkčí“ formu, například becherovku nebo vaječný koňak.

Pokud se lidé rozšoupli jen v mléčném baru, mohla by se záchytka zavřít a přišli byste o klienty.

To nám určitě nehrozí. V poslední době se mezi lidmi z nižší sociální vrstvy rozkřiklo, že na záchytce mohou pohodlně a hlavně lehce přespat. Proto dělají všechno možné, aby se k nám dostali.

Pokaždé oprávněně?

Ale kdepak, často jde o lidi, kteří sem vůbec nepatří. Pokud by se v teplém počasí z opice vyspali někde na trávě nebo na lavičce, zase by v klidu odešli. Lidé na ně však volají policisty a těm nezbývá nic jiného, než spáče odvézt na záchytku. V zemích západní Evropy bývá v létě k vidění hodně opilých lidí, spokojeně přespávajících v trávě a nikoho tím nevzrušují. Když chodcům překážejí, obejdou je obloukem a dál se o ně nezajímají. U nás se mnohými zbytečnými odvozy vyloženě plýtvá penězi ze státní kasy. Myslím, že by mohly být vynaloženy účelněji.

Můžete uvést příklady takových podivných „návštěv“?

Těch je spousta a nemusí jít jen o záchytku.Třeba bezdomovec, který byl pro opilství vyhozený z azylového domu a navykl si k nám chodit co druhý nebo třetí den. Potom se rozhodl, že půjde „na byt a stravu“ přímo do psychiatrické léčebny, ale byl odmítnut. Na nic nečekal, pelášil na policejní služebnu s pohrůžkou, že spáchá sebevraždu a na ten šup byl zase u nás. Po vyspání se znovu dožadoval příjmu do léčebny a znovu ho odmítli přijmout, takže čekáme, že se mezi námi zase brzy objeví. Další opilý bezdomovec se dožadoval přijetí na psychiatrickou léčebnu s tím, že si prý už pět dní nesundal při „potřebě“ kalhoty.

Opilcům se na záchytce musí líbit, když se vracejí.

Jeden se tu během dne objevil hned třikrát. Ráno byl jako střízlivý propuštěn, do oběda se rozpil, ale po příchodu to na příjem nestačilo. Večer si opici přiživil už tak, že musel být znovu přijat. Vypadal přitom docela kultivovaně, rozhodně to žádný bezdomovec nebyl. Dodnes je nám záhadou, co tenkrát vyváděl.

Poznali jste i hrubé klienty?

Poznáváme je bohužel často. Před krátkou dobou jsme tady měli asi čtyřicetiletého Ostraváka, kterého chytili policisté v Hlučíně opilého za volantem. Kdyby jel sám, ale vezl i přítelkyni a sedmiletého syna. Po příchodu na záchytku nafoukal 3,3 promile alkoholu. Zjistili jsme, že před dvěma lety havaroval s vozem rovněž opilý a svou manželku přitom zranil tak těžce, že je dosud v beznadějném stavu. Zdravý rozum nechápe, proč za to už tehdy nebyl důkladně potrestaný a proč má povoleno znovu jezdit. Zase jezdí opilý a ještě k tomu vozí malé dítě!

Žádné výčitky svědomí neměl?

Ani náhodou! Choval se arogantně a měl plnou pusu advokátů. Sliboval, že zařídí, abychom už další den byli nezaměstnaní a výhrůžky prokládat hodně tvrdými vulgarismy.

Nemáte v zásobě další podobný případ?

Jeden klient se k nám dostal za bílého dne opilý jak zákon káže a byl tak vzteklý, že jsme museli přivolat další policejní hlídku. To ho rozzuřilo natolik, že po uložení do postele vytáhl zpod jazyka kus žiletky a demonstrativně si pořezal žíly. Krve tu z něj bylo jako na jatkách a báli jsme se, že pořeže i nás. Byl převezený na chirurgii, kde ho musel hlídat policista, a jak jsme se dozvěděli, šlo o recidivistu, který měl znovu nastoupit do věznice. Jiný muž v opilosti spadl a byl v bezvědomí. Skončil na JIP, kde ho probírali několika infuzemi. Když se probral, putoval k nám na záchytku. Místo spaní však ostouzel hlavně primáře interny a vulgárně nadával na zdravotníky, že prý mu z kapsy ukradli pět stravenek.

S ženami je práce lehčí?

Jak kdy, protože i mezi ženami se najdou pěkná čísla. Jedna žena z Bruntálska u nás byla celkem čtyřikrát v jednom týdnu. Pokaždé si dala v nějaké luxusní restauraci drahé jídlo a spoustu pití, ale neměla na zaplacení. Číšník zavolal policii a už se vezla na záchytku. Doma měla malé dítě, o které se jí staral bratr. Dívka z Opavska zase třikrát v jednom týdnu usnula do tuha opilá u nějakého kiosku, odkud nám ji policisté přivezli vždy nad ránem v totálně pomočených riflích. Museli jsme je pokaždé nouzově sušit na radiátoru a každý si lehce představí, co to v uzavřené místnosti znamená. Slečna byla tehdy navíc v dlouhodobé pracovní neschopnosti a pro svou „nemoc“ prý nemohla pravidelně docházet na úřad práce. Vzpomínky máme i na jednu opilou rumunskou běženkyni, která nám tu po příjezdu z uprchlického tábora sprostě nadávala a podobně se chovala též jedna Ruska.

Na záchytce míváte i cizince?

Už tu byli Slováci, Poláci, Vietnamci, Ukrajinci, Rusové a jeden Brit. Ten v Opavě něco oslavoval v menší společnosti a při nočním návratu byl hlučný víc než se strážníkům líbilo. Když na náměstí partičku zastavili, Brit jim okamžitě ukázal, že nemá v ruce žádnou zbraň a vzápětí se s roztaženýma nohama bez vyzvání opřel rukama o kapotu služebního vozu. Zcela automaticky se choval tak, jak bývá v jeho zemi u kontrol běžně vyžadováno. Angličané mívají z policistů zřejmě daleko větší respekt než našinci. Na záchytce byl klidný jako beránek.

Jak je to s úhradami za pobyt?

Špatné. Platba „na dřevo“ přijde na 600 korun, složenkou na 700 korun a přivezení sanitkou stojí 950 korun. Zaplatí však asi jen třetina našich klientů. Úhradu za pobyty převážné většiny opilců na záchytce tím pádem hradí každý občan země svými daněmi.

3.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení