V letošním roce tam přenocovalo už jedenatřicet lidí. Nutno podotknout, že poplatek za noc v tomto zařízení patří téměř k těm nejnižším v širokém okolí. Ostatně, posuďte sami. Situace k dnešnímu dni je taková, že zaplatí-li člověk na místě, vyjde ho noc strávená v tomto zařízení na 600 korun. V případě, že je přivezen policií a platí později, bude muset z peněženky vytáhnout 700 korun. 950 korun si pak musí připravit tehdy, je-li přivezen sanitkou a nezaplatí-li na místě. Uvedl to zaměstnanec záchranné služby Radim Matušek s tím, že ještě před pár lety se cena za noc pohybovala v rozmezí tisíce až dvanácti set korun.

Podle jeho slov jsou ve valné většině nedobrovolnými návštěvníky záchytky muži. „U nás se pořád platí patnáct set korun, nevím ale, jak to bude dál. Stanice se v polovině února přesouvá do Olomouce a tam si ceny nastaví sami,“ řekla Deníku Marie Soukupová z protialkoholní záchytné stanice ve Šternberku. Raritou pak je protialkoholní záchytná stanice pro Zlínský kraj v Kroměříži. Vystřízlivění zde k prvnímu lednu zdražili z původních 2500 korun na neuvěřitelných 12700. Důvod je prostý. Kraj doplácí na provoz stanice nemalé částky.

A jak to v praxi vypadá s vystavením faktury a platbami v Opavě? „Pokud člověk neplatí ihned, dostane fakturu, složenku a podepisuje uznání závazku,“ objasnil Lukáš Humpl formality kolem placení. Dále pak zmínil, že platbu lze uskutečnit do měsíce od data pobytu na PZS a to buď složenkou nebo v hotovosti na pokladně záchranné služby v Opavě. „Po uplynutí měsíce se zasílá první upomínka na adresu bydliště. Po uplynutí tří měsíců pak druhá upomínka. Ta jde doporučeně, na adresu zaměstnavatele, pokud je znám,“ upřesnil tiskový mluvčí se slovy, že poté se pohledávky vymáhají soudně. „Za minulý rok eviduje záchranka, která provozuje ještě záchytku v Karviné, jen za tu opavskou pohledávky ve výši 400 000 korun,“ komentoval Lukáš Humpl a dodal: „Evidujeme osoby, které dluží řádově tisíce korun.“